Takip Et

Emek

Eskişehir’den Ankara’ya yürüyen işçiler engellendi

Birleşik Metal-İş üyesi 15 işçi, eylem yaptıkları Entil Endüstri fabrikası içinde polis tarafından gözaltına alınırken, Ankara’ya yürümek isteyenler işçiler de engellendi.

Eskişehir’de bulunan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Zeytinoğlu Grubu’na ait Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makina işçileri, maaşları ödenmediği için başlattıkları eylemler sürüyor. Fabrikalarının kapanmaması ve ödenmeyen ücretlerinin yatırılması talebiyle eylem yapan Birleşik Metal-İş üyesi 15 işçi, eylem yaptıkları Entil Endüstri fabrikası içinde polis tarafından gözaltına alındı. Eylemlerini vinçlere çıkarak sürdüren işçilerin eylemleri ise devam ediyor.

Ankara’ya yürüyüşleri engellendi

5 aydır ücretlerini alamayan ve tazminatları ödenmeden işten çıkarılan 500 işçinin bir bölümünün Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile birlikte Ankara’ya yaptıkları yürüyüş jandarma tarafından engellendi. Eskişehir’den yaklaşık 30 km uzaklıkta jandarma tarafından engellenen işçiler, oturma eylemine geçti. 

‘Taleplerimiz karşılanana kadar’

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, yaklaşık 100 kişilik bir grupla Eskişehir’den Ankara’ya doğru yola çıktıklarını ancak jandarma tarafından ablukaya alınarak yürüyüşlerinin engellendiğini söyledi. Serdaroğlu, Ankara’ya varmaları halinde başta Çalışma Bakanlığı, Halk Bankası Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde taleplerini dile getireceklerini aktardı. 

Serdaroğlu, talepleri karşılanana kadar eylemlerini her yerde sürdüreceklerini belirterek, görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda eylemlerini sonlandıracaklarını kaydetti. 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler