Takip Et

Güncel

Eski MB Başkanı Durmuş’tan “yedek akçe” tasarısı yorumu: Çaresizlik, tükenmişliktir

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda TL olarak tutulan “yedek akçe”nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili konuşan eski MB Başkanı Durmuş Yılmaz ‘çaresizliktir, tükenmişliktir’ ifadelerini kullandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda TL olarak tutulan “yedek akçe”nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenleme kamuoyu tarafından çokça tartışıldı.

Düzenlemeye göre Merkez Bankası, karının yüzde 20’sini Türk Lirası olarak yedek akçe hesabında tuttuğu bu oran yüzde 10’a inecek ve buna karşılık gelen tutar her yıl Hazine’ye aktarılacak.

Durmuş Yılmaz, iktidarın TCMB’nin “kara gün parasına” el koyma tasarısını Ahval’e değerledirdi. Zülfikar Doğan’ın, TCMB’nin yedek ödenekler kaleminde bir anlamda çok ağır krizler, ekonomide kara günler için tutulan kaynağın bütçeye hazineye aktarılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu şu cevabı verdi.

“Bu uygulama yasalaşır ve hayata geçirilirse TCMB için 64 yıl sonra bir ilk olacak. 1955’te dönemin iktidarı Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ödemelerine kaynak sağlamak için bu yola başvurmuştu ve yedek ödeneklerin bir kısmını kullanmıştı. Şimdi hükümet yedek ödeneğin tamamını mı yoksa bir kısmını mı bütçeye alacak, bilmiyoruz. Ama sadece şu kadarını söyleyeyim bu adım sonucu itibarıyla çok ciddi bir parasal genişlemedir, aşırı likiditedir ve daha da yüksek bir enflasyondur. 64 yıl sonra bir hükümetin bu yola başvurması çaresizlik, tükenmişliktir. Başka bir şey değil.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler