Takip Et

Dünya

Esad: Türkiye’nin çekip gitmesi gerekiyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü Türk işgaliyle çelişmektedir. Türkiye’nin çekip gitmesi gerekiyor”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İtalyan Rai News 24 televizyonunda katıldığı programda Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye’nin saldırılarda kullandığı Suriye Milli Ordusu (SMO) ile ilişkisine ilişkin konuşan Esad, “İdlib’de Türklerin desteklediği Nusra Cephesi bulunuyor. Öte yandan geçen ayda Türklerin işgal ettikleri Suriye’nin Kuzey kısmı var. Siyasi açıdan ise Suriye’deki durumun daha karmaşık bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü Suriye krizine müdahale eden oyuncuların sayısı, krizi uzatmak ve yıpratma savaşına çevirmek için artmış durumda” dedi.

Esad, sunucunun, “Rusya, Türkiye ile Suriye toprakları sayılan bazı bölgeler üzerinde pazarlık yapıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta, bunun Türkiye’nin saldırılarına destek olmak anlamına geldiğini ve doğru olmadığını söyledi. 

Esad, Türkiye ile Rusya arasında Suriye üzerinde devam eden pazarlıklara ilişkin ise, “Fakat onlar (Rusya), Türklere, Suriye’den çıkmalarını ikna etmek konusunda bir rol oynamayı istediler. Onlar Türkleri desteklemiyorlar. Bu iyi bir gerçekliktir ve Suriye’nin bunu kabul etmesi gerekiyor diyemiyorlar. Bunu söylemiyorlar” diye konuştu.

Suriye’deki mevcut durumu “Kötüden daha iyi” olarak değerlendiren Esad, amaçlarının gelecekte Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü olduğunun altını çizdi. Esad, “Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü Türk işgaliyle çelişmektedir. Bu da çok açık ve nettir” diye belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşme planına dair konuşan Esad, “Bir gün eğer bu durumla karşı karşıya kalırsam, onur duymayacağım” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın, IŞİD, El Nusra, Ehrar El Şam gibi gruplarla ilişkili olduğunu söyleyen Esad, “Bu gibi çıkarcı İslamcılarla işbirliğinden nefret duyacağım” şeklinde konuştu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler