Takip Et

Dünya

Esad: “Düşmanımız Erdoğan ve onun politikaları”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Egemenlik ihlali” olarak nitelendirdiği Türkiye’nin saldırılarıyla ilgili, Türk halkıyla bir sorunları olmadığını belirterek, “Düşmanımız Erdoğan, onun politikaları” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, katıldığı Russia Today televizyonunda Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan işgal saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Türkiye’nin bölgeye saldırıları ardından yaptıkları anlaşmayla, “Türklerin Suriye’yi istila etme bahanesinin ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini” söyledi. 

‘Egemenlik ihlali’

Türkiye’nin saldırılarını “Egemenlik ihlali” olarak değerlendiren Esad, “Türk halkı bizim komşumuz, ortak bir tarihimiz var, onları düşmanlaştıramayız. Düşmanımız Erdoğan, onun politikaları ve onun çevresi” dedi.

Eski El Nusra olan Heyet Tahrir El Şam kontrolünde olan İdlib’e operasyon sinyali veren Esad, “Çıkarımız, sivilleri korumak için teröristleri öldürmekte yatıyor, masum sivilleri teröristlerin gözetiminde bırakmakta değil” diye konuştu.

Kimyasal silah iddialarını reddetti

Suriye ordusuna yöneltilen kimyasal silah suçlamalarını reddeden Esad, söz konusu iddiaların zamanlarına dikkati çekti. Esad, “Eğer kimyasal silah kullanırsanız, insanların birbirine böylesine yakın yaşadığı bir yerde on binler ölür. Orası çok kalabalık bir yer. Suriye’ye saldırma bahanesi veren bir anlatım” iddiasında bulundu.

Kürtlere orduya katılma çağrısında bulunduklarını belirten Esad, Kürtlerin büyük bölümünün hükümetle ilişkilerinin iyi olduğunu ve hükümeti desteklediğini savundu. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler