Takip Et

Güncel

Eş Şebab: Türk yönetimi için çalışan Türkler bizim düşmanımızdır

Eş Şebab, yaptığı açıklamada “Türkiye vatandaşlarını taşıyan konvoyun hedef almıştık, hayatını kaybeden onlarca kişi için özür dileriz” dedi

Somali’de 2 Türkiyeli’nin de aralarında olduğu en az 81 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenen Eş Şebab, yaptığı açıklamada “Türkiye vatandaşlarını taşıyan konvoyun hedef almıştık, hayatını kaybeden onlarca kişi için özür dileriz” dedi.

Afrika ülkesi Somali’nin başkenti Mogadişu’da cumartesi günü Türk mühendis grubunun yol yapım çalışmasına katıldığı cadde üzerinde düzenlenen bombalı araçlı saldırı hakkında açıklama yapan El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü, hedefin, Somali hükümetiyle işbirliği yapan Türkiye’den gelenleri taşıyan bir konvoy olduğunu belirtti.

Eş Şebab sözcülerinden Şeyh Ali Mahmud, saldırıda ölen onlarca Somalili için özür diledi.

Şeyh Ali Mahmud, “Müslüman Somali halkına acı veren kayıplar için çok üzgünüz, hayatını kaybeden Müslümanlara baş sağlığı diliyoruz. Yaralananlara ve malları zarar görenlere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

‘Türkiye yönetimi bizim düşmanımızdır’
Türkiye’nin  Somali’nin kaynaklarını sömürdüğünü belirten Eş Şebab Sözcüsü şunları söyledi: “Dinden dönen Türk yönetimi için çalışan Türkler bizim düşmanımızdır ve daha önce söylediğimiz gibi, topraklarımızdan çekilene kadar onlarla savaşmaya devam edeceğiz. Ancak masum Müslüman Türk vatandaşlarına karşı değiliz.”

ilk kez özür diledi
Eş Şebab, on yılı aşkın süredir başkent Mogadişu olmak üzere ülkede birçok eylem düzenledi ve yüzlerce kişi yaşamını yitirdi. Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliği yakınlarında ve Türk yetkililerin kaldığı otellere yakın bölgelerde de birçok saldırı gerçekleştiren Eş Şebab, ilk kez bir saldırı sonrası özür diledi.

En az 81 kişinin hayatını kaybettiği, 100’den fazla kişinin yaralandığı son saldırının ardından iki Türkiyelinin cenazesi ve 16 ağır yaralı, uçakla Türkiye’ye getirilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler