Takip Et

Güncel

Erkan Baş ve Barış Atay HDP’den istifa ederek TİP’e katıldılar

Hatay milletvekili Barış Atay ve İstanbul milletvekili Erkan Baş, HDP’den istifa ederek Türkiye İşçi Partisi’ne katıldı

Erkan Baş ve Barış Atay’ın HDP’den istifa ederek TİP’e katılmaları nedeniyle İstanbul’da HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin de katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Türkiye İşçi Partisi’nin Kadıköy’deki İstanbul İrtibat Bürosu’nda düzenlenen toplantıda Baş ve Atay, partilerinden istifa ederek TİP’e geçtiklerini duyurdular.

Toplantıda ilk sözü alan İstanbul milletvekili Erkan Baş, 24 Haziran sürecinde HDP’den teklif aldıklarını ve değerlendirdiklerini söyledi. Baş şöyle konuştu: Doğrudan Erdoğan’ın talimatları vardı, HDP’nin baraj altında bırakılması için. Böyle bir süreçte sessiz, tavırsız kalınmayacağını belirterek, HDP ve Demirtaş’ı destekleme kararı aldık. O günden bugüne HDP listelerinde vekil olarak yer aldık. HDP’yi parlamento dışında bırakmak büyük hedefleriydi, bunu yapamadılar. HDP’yi gayrı meşru ilan etme çabası devam ediyor. Bu kararı bir ayrılık olarak değerlendirmiyoruz. Mücadeleyi daha da büyütme, güçlendirme, emekçi halkların barikatını büyütme olarak değerlendiriyoruz. Kürt halkı kırmızı çizgimizdir. HDP’ye yönelik her türlü desteğimiz sürecek.

Erkan Baş’tan sonra söz alan Pervin Buldan, HDP açısından farklı bir deneyimin yaşandığını belirtti. Buldan, “Birlikte yola çıktığımız ve mücadele ettiğiniz arkadaşlarımızla farklı bir aşamaya geçiyoruz. İttifaklar cumhuriyetin başından beri var olmuştur. Türkiye halkları ile özellikle Kürt halkının mücadele birlikteliği yeni değil. Bunu daha da büyütmek, ortaklaşmak en büyük görev ve sorumluluğumuzdur. TİP’li arkadaşlarımızın Meclis zemininde olmasını önemsiyoruz.

Bu süreci başından beri karşılıklı bilgilendirme içinde yürüttük. Gelinen aşamada TİP resmi düzeyde kuruluşunu tamamladı ve bu birliktelik yeni bir aşamaya geçiyor. TİP’in Meclis’e geri dönme zamanının geldiğini belirtmek istiyorum. Arkadaşlarımız Meclis’te TİP’i temsil edecektir. Bu asla bir ayrılık, ayrışma değildir. HDP projesine uygun biçimde bir arada durma kararlılığıdır. TİP’in yeniden Meclis’te olması bizi çok umutlandırdı” diye konuştu.

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler