Takip Et

Güncel

Erdoğan’dan Kuzey-Doğu Suriye’de işgale devam mesajı

Partisinin grup toplantısında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, Suriye topraklarında tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelesini sürdürecektir. Amerika ve Rusya ile vardığımız bir mutabakat var, biz buna bir şartla bağlıyız” sözleriyle işgale devam edecekleri mesajı verdi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis’teki grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Parti olarak geride bıraktıkları 17 yıllık dönemde vesayet odakları tarafından hedef alındıklarını söyleyen Erdoğan, “Türkiye’nin başarılarının belirginleştiği 2013’den itibaren kesintisiz bir saldırı sürecini hep birlikte yaşadık. Gezi olayları döneminde mantıkla izahı olmayan bir kampanya başlatıldı. Bu vandallara eyvallah etmedik ve sokakları onlardan temizledik. Ardından FETÖ’nün 17 Aralık emniyet ve yargı girişimiyle hükûmetimize ilk darbesi geldi. Çukur eylemleri meydana geldi, bunu da boşa çıkardık. Her girdiğimiz seçimden birinci parti olarak çıkmaya da bu sırada devam ettik. Bu defa doğrudan silaha başvurdular. 15 Temmuz darbe girişimi dünya demokrasi tarihinin en şanlı direnişi olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye’yi terör örgütleri vasıtasıyla kuşatmaya çalışanlara yanıtımızı teröristlerin dorudan inlerine girip tepeleyerek verdik” dedi.

‘Öğrencilere 50 TL burs zammı vaadi’

Eski dönemin vesayet ürünü olarak tanımladığı kesintisiz eğitimi bir yana bırakarak 12 yıllık kademeli zorunlu eğitime geçtiklerini belirten Erdoğan, katsayı eğitimi başta olmak üzere gençlerin haksızlığa uğradığı uygulamalara son verdiklerini kaydetti.  

Erdoğan, “Öğretmen sayısını 652 bin ilave ile 947 bine yükselttik. 2020 Ocak ayı itibariyle lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu bu rakamlar 500 liradan 550 liraya çıkıyor. Bu rakam biz hükümete geldiğimizde 45 liraydı. Yüksek lisansta 1100 lira, doktorada 1600 lira olarak uygulanacak” diye konuştu.

‘Mahkeme sayılarını iki kat arttırdık’

Konuşmasının devamında yargı sistemine sızan FETÖ’cüleri kuyumcu titizliğiyle temizlediklerini, mahkeme sayılarını iki kat artırdıklarını ve yargının işleyişini kolaylaştırdıklarını söyleyen Erdoğan, yine bireysel başvurudan HSK’nin yapısına, temel kanunlardan infaz sistemine kadar pek çok yenilikler yaptıklarını savundu.

Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki maddeleri de paket paket Meclis’e getirdiklerini belirten Erdoğan, “Amacımız 780 bin kilometrekare vatan toprağında insanlarımızın güvenliği, huzurunu sağlamak. Kademeli olarak hayata geçirdiğimiz reformlarla tüm belediyeler sorumluluk alanlarında en güzel hizmet verebileceği seviyeye çıkarmak. Organze sanayi bölgeler sayısını artırdık. KOBİ’lere en büyük destekler hükümetlerimiz döneminde verildi. Savunma sanayi göğüs kabartan bir alan. Şimdi yüzde 70’e varan yerli üretimi yakaladık. Kendi savaş uçağımızdan her türlü motora kadar kendi imkanlarımızla üretebilmemiz çok yakındır. Enerji altyapısında yapılan yatırımlarla Cumhuriyet tarihin aşan katbekat başarılar elde ettik” dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini savundu

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine dair eleştirilere de yanıt verdi. Erdoğan, bu konuda şunları söyledi: “Biz Atatürk’ün partisiyiz diyorlar. Acaba Gazi parlamenter demokrasi ile mi idare etmişti ülkeyi? Bu anda gelişmiş ülkelere bakında ya başkanlık ya da yarı başkanlık sistemi var, bunlar ön gelen sistemler olarak yer buluyor. Dert başka. Dert kiminle geldiği. Bu rahatsız ediyor. Sonunda nereye gidildi? Millete. Millet ne dedi? Evet, CHS’ne evet dedi. Hani egemenli kayıtsız şartsız milletindir? Hazırlanan bu sistemi milletimize götürdük mü? Götürdük. Milletimiz buna evet dedi mi, dedi. Bundan sonra sizin konuşmanız laf-ü güzaftır.”

‘Dünyanın 13’üncü ekonomisi konumundayız’

Ülkeyi diğer alanlarla birlikte ekonomide de ileriye taşıdıklarını ileri süren Erdoğan, 2013-2018 arasında yüzde 5 üzerinde büyütme sağlayıp, satın alma paritesine göre dünyanın en büyük 13’üncü ekonomisi konumunda olduklarını savundu. 

Türkiye’nin en güçlü ekonomiye sahip 20 dünya ülkesi arasında olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu bir şey ifade ediyor. Küçük bir hamleyle bu listede birkaç basamak yükselebilecek bir yerdeyiz. İhracatımızı 36 milyar dolardan 171 milyar dolara yükselttik. Car dengemiz tarihimizde ilk defa 5 milyar dolar fazla verir hale geldi. Turizmde 42 milyona ulaştık, yıl sonuna kadar 50 milyona ulaşacağız” ifadelerini kullandı. 

ABD’ye ermeni soykırımı tasarı tepkisi

Erdoğan, konuşmasında ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan Ermeni Soykırımı tasarısına da tepki gösterdi.

Erdoğan, şunları kaydetti: “Tüm batıya sesleniyorum, Asala terör örgütü 100 civarında saldırı gerçekleştirmişti. Bu sözde Ermeni terör örgütü karşısında gerek ABD gerek Batı dünyasının en ufak bir tavrını duyduk mu? Hayır. Yine 1970’li yıllar boyunca yaşanan terör olaylarında acılar çektik. Türkiye’nin bu süreci takdir edilmek yerine üzerimizde hesapları olanlar tarafından kullanışlı bir malzeme olarak görülüyor. Nitekim terör tehditleri yoğunlaşınca tüm dünyadan yardım istedik, tüm liderlere gelin Suriye sınırlarımız boyunca güvenli bir bölge oluşturalım dedim. Herkes olumlu karşıladı ama kimse kılını kıpırdatmadı. Teröristler sınırlarımızı havanla taciz etmeye başlayınca bize destek vermek yerine ülkemizdeki hava savunma sistemlerini geri götürdüler. Çeşitli terörist unsurlar olup biterken hepsi seyirci kaldılar. Milletimizin huzurunu tehdit eden her olayda bizim değil, vandalların yanında saf tuttular. Arap ülkelerinde bazıları sabaha beklemeden darbecilere desteklerini ifade ettiler. Ancak hayal kırıklığına uğradılar ve terbiyesizleştiler. “

Gülen’in teslim edilmesini istedi

ABD’ye Fethullah Gülen’in teslim edilmesi çağrısında bulunan Erdoğan, “Terörist başı bir projedir ve şu anda Amerika’da yaşamaktadır. Öbür taraftan biz de bir şey olunca bize ‘bunu gönderin’ diyorlar. Kusura bakmayın. Malum IŞİD’ın başı kendini öldürdü, intiharını yaptı.  İyi güzel de bunun dışında olanlar gerçekleştiğinde niye acaba sizler gerekli desteği vermiyorsunuz? O ne kadar sizin için önemliyse FETÖ denilen bu terörist başı da bizim için önemlidir” diye konuştu.

‘Para verirsin, alırsın’

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgalin ardından ülkeler tarafından Türkiye’ye silah satışlarının durdurulmasına ilişkin alternatif tedarik yolları aradıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: 

“Zeytin Dalı Harekâtı ile Afrin bölgesini temizledik ve DEAŞ tehdidinden kurtardık. Bu defa sessiz kaldılar ülkemizi eleştirmeye çalıştılar. Önce söylenenlere, sonra söyleyenlere baktık ve hiçbirini kale almadık. Bu arada hiç olmadık bahanelerle ülkemizi uluslararası alanda köşeye sıkıştırma çabası sürdü. Bizi güvenli bölge konusunda razı etmekti. Bu koridor ülkemiz için bir tehdit oluşturacaktı. Buna fırsat vermedik. Savunma sanayi alanında tam anlamıyla bir örtülü ambargoya maruz kaldık. Her türlü mühimmatın bize satışını engellediler. Bunlar bizim için leblebi çekirdek ya, biz bunu zaten üretiyoruz. Acil ihtiyaç duyduğumuz hava savunma sistemlerini bize satmadıkları için gidip Rusya’dan aldık. Üreticisi konusunda bulunduğumuz, parasının da bir kısmını ödediğimiz F35’leri bize teslim etmek istemediler. Alternatif tedarik yollarını araştırmaya başladık biz de. Yeter ki paran olsun, alternatifi var, para verirsin, alırsın.”

ABD ve Rusya’yı tehdit etti

Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar üzerinde de duran Erdoğan, konuşmasını “Çanakkale’de 7 düveli dize getirmiş İstiklal Harbi’nde yeni devletini kurmuş bunca yıldır terör örgütleri vasıtasıyla vurulup da ayakta kalmış Türkiye bunlara mı eyvallah edecek! Bizi yaptırımla korkutanlar bizim için tek yaptırım merciinin Allah olduğunu bilmiyorlar galiba. Bize kendi isteklerini dikte etmeye çalışanlar bizim sadece milletimizden emir alacağımızı da bilmiyorlar galiba.

Duymayan kulaklar duysun, görmeyen gözler görsün, nasırlaşmış yürekler artık bunu anlasın; Türkiye, Suriye topraklarında tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelesini sürdürecektir. Amerika ve Rusya ile vardığımız bir mutabakat var, biz buna bir şartla bağlıyız. Muhataplarımızın da sözlerini yerine getirmeleri halinde bu geçerlidir. Hâlâ teröristlerin bulunduğunu biliyoruz. Bizi teröristleri buralardan çıkarttık diye aldatamazlar. Daha arındırılmış değil .Ne Tel Rıfat’ta ne Mümbiç’te teröristler çıkarılmış değil. Aynı şekilde Rensulanyn’ın güneyi teröristlerden arındırılmış değil. Bir taraftan ben petrolü severim derse. Ne var orada petrol. Oraları kim işliyordu, bu teröristler. Ülkemizin ve milletimizin istiklaline, istikbaline, onuruna halel getirecek her türlü teklifi ve her türlü ifadeyi peşinen reddediyor, sahiplerine iade ediyoruz. Evet, bugünkü mektubumuz bu kadar” diyerek noktaladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşma sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan,  13 Kasım’da yapılması planlanan ABD seyahati için, “Trump ile bir telefon görüşmemiz olacak. Görüşme sonrasında karar vereceğim” dedi.

Arınç yanıt verdi: kabullenmek mümkün değil

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK)  Üyesi Bülent Arınç’ın KHK’lilere dair sözleri de sorulan Erdoğan, “Kendisi bir hukukçudur. KHK’yı facia olarak değerlendirmesini esefle karşıladım. Bu açıklamayı kabullenmek mümkün değil. Yapacağımız toplantıda bunu konuşacağız” yanıtı verdi.

Rusya’dan savaş uçağı alımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’dan savaş uçağı alımının gündemde olup olmadığına ilişkin bir soruya da, ”ABD ile F-35 sorunu çözülmezse gereken adımları atarız. S400 alırken bir yerlere sormadık, aldık. Böyle bir şey yaparken de eğer alma kararını verirsek alırız” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler