Takip Et

Güncel

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz açıklaması: Yalnız paylaşmasını da biliriz, ama prensibimiz win-win

G20 Liderler Zirvesi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda, gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, Doğu Akdeniz’de yapılan sondaj çalışmalarına atıfta bulunarak ‘yalnız paylaşmasını da biliriz’ ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Esenboğa Havalimanı’nda gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Japonya da düzenlecek olan G-20 Zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz de ki sondaj faaliyetlerine değinerek, ‘Yalnız paylaşmasını da biliriz ama bizim temel prensibimiz win-win esasına dayalıdır’ ifadelerini kullandı.

ABD tarafından yapılan açıklamaları da eleştirerek, Amerika’nın orada ne hakkı var? Amerika’nın Senatosu böyle bir kararı nasıl alıyor? Bunların hepsi soru işaretidir. Bakıyoruz son zamanlarda Senatonun önüne ne gelirse bunların kararını alıyor.” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Dolayısıyla biz Kuzey Kıbrıs’a karşı yapılacak herhangi saldırıda garantörüz. Bak ben hep söylüyorum Yunanistan konuşur, niye? Çünkü garantör ülkedir. Hatta daha ileri gidiyorum. İngiltere konuşur, niye? O da garantör ülkedir. Ve burada zaten konuşabilecek 3 ülke var. Biziz. Olay oradaki denizler noktasına gelince burada da biz diyoruz ki, bu denizlerden çıkabilecek nema ne ise Kıbrıs’ta yaşayanların hepsinin orada eşit hakkı vardır. Ama bunu kalkıp da ‘Güney Kıbrıs’ın kontrolünde yapacağız derseniz. Biz buna evet diyemeyiz.

Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs birlikte masaya otururlar. Heyetler oluşturulur, ne çıktı? Şu kadar… Bunun ne kadarı Kuzey’e ne kadarı Güney’e bunu onlar belirler. Şu ana kadar çıkmış bir şey de yok zaten. Hala taramalar devam ediyor. Bizim şimdi sondaj gemilerimiz devreye girdi. Ee bunlar da baktılar Türkler ciddi gidiyor. Ciddi gideceğiz tabii. Bunu bekleyecek halimiz yok. Bir şey varsa biz de görelim. Biz yalnız paylaşmasını da biliriz. Çünkü bizim buradaki prensibimiz ‘win win’ esasına dayalıdır. Eşit miktarda bunları dağıtmasını paylaşmasını biliriz. Ama karşı taraftakilerin de bize aynı adaletle davranmaları lazım. Olay bu.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler