Takip Et

Güncel

Erdoğan’dan CHP’ye: Buradan size kemik düşmez

Erdoğan, AKP 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında 40+1 tartışmaları üzerinden CHP’ye yüklenerek “Buradan size kemik düşmez” ifadesin kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında yüzde 40+1 tartışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen AKP’nin 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Seçimin sonuçlarını göz önünde bulundurarak partimiz için en doğru adımları atmakta kararlıyız.

Kimse bize oy verme mecburiyetinde değil. Biz milletimizin gönlünü kazanarak bunu sağlayacağız.

Hiç kimsenin üstlendiği sorumluluğu yerine getirmeyip şahsıma havale etme kolaycılığına da hakkı yoktur. ‘Beyefendi böyle istedi, efendi böyle talimat verdi’ diyorlar.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ülkemize kazandırdık. Birinci yılını geride bıraktığımız sistemin uzun yıllar boyunca ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünüyorum.

Cumhurbaşkanının seçilme oranının yüzde 50’den 40’a düşürülmesiyle ilgili ne düşüncemiz ne niyetimiz ne planımız ne de çabamız söz konusudur. Bu tür atıfta bulunanlar aynaya baksınlar. Biz bir şeyi kayda geçirdiğimiz zaman bu iş bitmiştir.

Türkiye’de bir daha hiç kimsenin küçük bir azınlığa dayanarak millete zulüm etmemesi için bunu koruyacağız. CHP bundan kendine bir şey çıkarmaya çalışıyor. Bundan sana bir şey çıkmaz. Buradan sana kemik de düşmez. 50+1 bu sistemin omurgasıdır.

İkinci yargı paketi

Yargı Reformu’nda ikinci paket hazırlanıyor. Denetimli serbestlik süresi yeniden belirleniyor.

Çocukların anne babaya tesliminin icra ve iflas sisteminin dışına çıkartılması konusu da ikinci pakette yer alıyor.

Suriye’deki güvenli bölge

Türkiye’nin Suriyelileri evlerine kavuşturmayı amaçlayan adımlarına karşı çıkarak rejimle ve terör örgütleriyle aynı çizgiye gelmekten çekinmiyorlar. Sadece rejim bölgesine değil, bölücü terör örgütünün işgali altındaki yerlere de kimse dönmüyorsa bunun bir sebebi var.

Güvenli bölge planı Suriyelilerin eve dönüşü için en makul ve insani yoldur. Bu gerçeği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatı bölgelerinde bizzat yaşayarak gördük. Oldukça küçük olan bu bölgelere bile 360 bin Suriyeli döndü. Amacımız Fırat’ın doğusun da barış pınarlarıyla sulamaktır. Bu bölgede 2 milyon kişiyi iskan etmeyi planlıyoruz.

Fırat’ın doğusuna harekat

Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülenlere diyoruz ki artık söz bitti. Bir taraftan Irak tarafından 30 bin civarında TIR’ı Suriye’ye sokacaksınız, silah, mühimmat yüklü bunları terör örgütüne teslim edeceksiniz sonra stratejik ortağız diyeceksiniz.

Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakın. Hem karadan hem de havadan bu harekatı yöneteceğiz.

Faiz oranları daha da gerileyecek

Merkez Bankası’nın yerinde ve doğru müdahaleleriyle faiz oranları makul seviyelere gerilemiştir, daha da gerileyecektir. Yeni Ekonomi Programı  dönemi sonunda enflasyonu yüzde 5’in, işsizliği de yüzde 10’un altına indirmiş olacağız. Vatandaşlarımızdan, birikimlerini yabancı para yerine Türk Lirası bazlı finansal ürünlerde değerlendirmelerini özellikle istirham ediyorum. Seçimsiz geçecek önümüzdeki 4 yılda ekonomideki yol haritamızı hassasiyetle takip edecek ve 2023 hedeflerimize ulaşacağız. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda büyümeyi yüzde 5 ve daha üzerine çıkarmaktır.” (HABER MERKEZİ)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler