Takip Et

Güncel

Erdoğan, “Türkiye Esnaf Buluşması”nda konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı “Türkiye Esnaf Buluşması”nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Tanzim satışlarını halka ucuz ürün ulaştırmak için yapıldığını söyleyen Erdoğan, “Milletin ekmeğiyle oynayanlara ders vermek için yapıyoruz. Amacımız asla ve asla esnaf ve sanatkarımıza rakip olmak ve onların ekmeğini elinden almak değildir” dedi. Erdoğan devamında, “Esnafımız kendi işlerindeki çürük elmaları ayıklar, fırsatçıların önünü keserlerse devletin müdahalesine ihtiyaç kalmaz” ifadesini kullandı.

‘Fırsatçılık yapmaya çalışan birileri çıktı, meydanı bunlara bırakmadık’

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Sizlerle içtiğim bir bardak çayın, yapmış olduğum sohbetin keyfini başka bir yerde bulamadım, bulamam. Bu arada tabii ikramlarınızı da unutamıyorum. 17 yıldır esnaf ve sanatkârlarımıza en güzel hizmeti vermeye gayret ettik. Yaptıklarımızın en güzel şahidi sizlersiniz. Esnaflarımzıın kullandıkları faiz sübvansiyonunu yüzde 50’den yüzde 100’e çıkararak faizlerin altında ezilmenizin önüne geçtik. Elinize göstermelik değil, gerçekten kullanabileceğiniz bir para geçmesini sağladık. Biz yaptıklarımızı konuşuyoruz, sadece bu yıl Halkbank ile kullandıracağımız kooperatif krediler vereceğiz.”

“Geçen 17 yılda 7 milyar liralık hazine desteğini esnaf ve sanatkârımızın emrine verdik.”

“Fırsatçılık yapmaya çalışan birileri çıktı. Meydanı bunlara bırakmadık. Fırsatçılar siyasette de ticarette de karşımıza çıkıyor. Meyve ve sebze fiyatları başta olmak üzere milletimiz hayatlarına etki eden fırsatçılara çok sinirlidir. Bizim derdimiz nedir? halkımıza ucuz ürünü satabilmektir. Sadece elma armut, domates, sivri biber değil dert. Bunun yanında temizlik ürünlerinden tutunuz tüm ürünleri ucuza halkımıza satabilmektir. Bunu sağlamamız lazım. Bu millet varsa siz de esnaf olarak varsınız. Esnaf milletin bir ferdidir, bir bireyidir. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.”

‘Milletimizin yakasına kene gibi yapışan fırsatçıların yola geldiğini göreceğiz’

“Bu fırsatçılara ikazımızı yaptık, girdikleri yanlış yoldan dönmeye, fiyatları makul fiyatlara çekme ikazında bulunduk. Bütün bu elektrik nereden geliyor, yurt dışından ithal bunlar, burada üretilmiyor. Akaryakıt fiyatlarını mümkün olduğunca sabit tutarak milletimizin üzerindeki yükü alma gayreti içinde olduk. Gübre desteği de verdik senin haberin yok o zaman. Ya da devletin verdiği imkânları takip edemiyorsun.”

“Amacımız asla ve asla esnaf ve sanatkarımıza rakip olmak ve onların ekmeğini elinden almak değildir. Milletimizin yakasına kene gibi yapışan fırsatçıların yola geldiğini gördüğümüzde bırakacağız.”

‘Ekonomik tetikçilere de Osmanlı tokadını hep birlikte vuracağız.’

“17 yıldır Türkiye’de hangi hizmeti yaptıysak bundan milletin her bir ferdinin kazanmasını sağladık. Sefalet edebiyatı yapanlar milletimizi değil, ancak kendilerini kandırır.”

“Serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde ama ahlakı, izanı elden bırakmayan esnaf ve sanatkara sonuna kadar desteği sürdüreceğiz. Ahilik kültürü, ahilik ilkeleri, ahi ahlakı diyoruz ya işte bunun önemini son yaşadığımız hadiselerde bir kez daha gördük. Şayet esnaf ve sanatkarlarımız kendi içlerinde ahilik değerlerine uymayan çürük elmaları ayıklar, fırsatçıların önünü keserlerse devletin bu tür müdahalelerine ihtiyaç olmaz.”

“İnşallah ekonomik tetikçilere de sağlamından bir Osmanlı tokadını hep birlikte vuracağız. Biz esnafımızın, sanatkarımızın ekmeğiyle oynamıyoruz, tam tersine milletimizin ekmeğiyle oynayanlara derslerini veriyoruz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler