Takip Et

Güncel

Erdoğan: Trump yaptırım uygulamayacağını söyledi

Japonya’da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’ne katılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi sonrası açıklama yapan Erdoğan, Sayın Trump bugün bu konuya açıklık getirdi. Yaptırım olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” ifadelerini kullandı

Japonya’da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinden sonra açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Trump’a stratejik ortaklığa zarar verebilecek olası adımlar nedeniyle endişelerini dile getirdi. Erdoğan ayrıca Trump’ın kendisine ‘Türkiye’nin hava savunma sistemleri alımındaki sorunları ikili ilişkilere zarar vermeden çözmek istediğini’ söylediğini açıkladı. Erdoğan daha sonra yaptığı konuşmada, “(Yaptırım konusu) Sayın Trump bugün bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” dedi. 

S-400’lerden Geri Adım Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik, “Stratejik ortaklığımız birçok alanda dayanışmamızı teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır.” şeklinde konuştu.

S-400 hakkında da açıklama yapan Erdoğan, Rus savunma sistemlerinin alımında geri adım atılmayacağını ve temmuz ayının ilk yarısında yapılacak teslimatı beklediklerini belirtti.

Türkiye’ye Adil Davranılmadı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sempati duyduğunu da belirten Trump, iki ülke arasında yaşanan S-400 krizinden kendinden önceki Başkan Barack Obama yönetimini sorumlu tuttu. Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı.” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler