Takip Et

Güncel

Erdoğan mültecileri koz olarak kullanmaya devam ediyor: Kapıları kapatmayacağız

Erdoğan, AB’nin mültecilere destek vermediğini söyleyerek kapıları kapatmayacağını söyledi. Konuşmasında Putin ile olan görüşmesini de anlatan Erdoğan, Putin’e “bizi rejimle baş başa bırakın” dediğini söyledi

Erdoğan, “Bu sabah itibariyle yaklaşık 18 bin oldu kapıları zorlayıp geçenler ama bugün 25-30 bini bulabilir. Biz bu kapıları bundan sonraki süreçte kapatmayacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nin mülteciler konusunda Türkiye’ye yeteri kadar destek olmadığının altını çizen Erdoğan şunları söyledi:

“Kapıları açarız demiştik, Avrupa inanmamıştı. Sonunda açtık. Kapıları kapatmayacağız ve mülteci geçişini engellemeyeceğiz. AB artık sözünde durmalı.Terör örgütlerine binlerce tır silah mühimmat, araç, gereç yardımını yapanlar, rejim çok ciddi manada silah, mühimmat, araç gereç füze her şeyi yine bu ülkelerden alırken kimse Türkiye’ye ne bu konuda herhangi bir destek veriyor, ne de bu mültecilerle ilgili bize destek veriyor.”

“Putin’e ‘Aradan çekilin, bizi rejimle başbaşa bırakın’ dedim”

Putin ile yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi veren Erdoğan, “Sayın Putin’e de söyledim. ‘Sizin orada ne işiniz var?’ Eğer siz üs kuracaksanız, yine kurun ama aradan çekilin. bizi rejimle baş başa bırakın” dedim” diye konuştu.

Türkiye’nin Suriye’ye Rusya gibi Esed’in davetlisi olarak gitmediğini, Suriye halkının davetlisi olarak orada bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, Suriye halkı “tamam bu iş bitti” demeden Türkiye’nin ordan çıkma niyetinin olmadığını belirtti.

Türkiye’nin amacının, güvenli bölgeyle sınırlarını teminat altına almak olduğunu belirten Erdoğan, “Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir. Suriye’de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye’ye çevirecektir.” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler