Connect with us

Güncel

Erdoğan: ‘Habur’u kapatacağız’

Recep Tayyip Erdoğan, Kürdistan referandumunun gerçekleştirileceği gün Habur Sınır Kapısı’nın bu hafta içinde kapatılacağını söyledi.

Erdoğan
Rûdaw

Ombudsmanlık toplantısında söz alan Erdoğan, Kürdistan Bölgesi’nde bugün gerçekleştirilen referandumun “gayri meşru” olduğunu ve gereken yaptırımların hayata geçirileceğini belirtti.

Erdoğan, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin referanduma gitmesi, ülkenin içinden geçtiği duruma bakıldığında buram buram fırsatçılık kokan bir girişimdir. Ayrılık yönünde adımlar atılması asla kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“Kürt kardeşlerimizin haklarına, güvenliklerine sonuna kadar saygımız var” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Daima Kuzey Irak yönetiminin yanında olduk. Kimse onların yanında olmadığı dönemde kendilerine gerekli desteği vererek onları ayakta tuttuk. Bizim Irak’ta Arap, Türkmen kardeşlerimiz de var. Onların da haklarına saygımız var.

Sadece bir şahsın ya da aşiretinin hayat alanı değildir. Kimse bizden yeni bir kriz alanı oluşmasına izin vermemizi bekleyemez. Referandumu sonucuna bakmaksızın yok hükmünde kabul ediyoruz, gayri meşrudur diyoruz.”

Erdoğan, “Bir defa Irak’ın fedaral yapısı referandumu kabul etmiyor. Anayasa Mahkemesi gerekli kararı verdi. Siyasi olarak, ekonomik olarak, ticari olarak, güvenlik noktasında bütün adımları atıyoruz, atacağız” diye konuştu.

Erdoğan, “Silopi’de boşuna silahlı kuvvetler orada gerekli adımları atmadı. Taviz yok. Şu anda İran da aynı durumda” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hava kuvvetlerimiz aynı durumda. Sınırlardan şu anda sadece Irak tarafına geçişe müsaade var. Bu hafta içinde giriş çıkışlar kapatılacak. Bundan sonra Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi bakalım petrolünü nereye satacak? Vana bizde. Kapattığımız anda o iş de bitti.  Devlet yöneten bütün bunları A’dan Z’ye düşünmek durumunda. Şimdi bizler duygusal kararlar almadık. Kararı İsrail’den başka destekleyen bir başka ülke yok.”

Barzani’nin geri adım atılması şart

“Biz adımlarımızı kararlı bir şekilde atmaya devam edeceğiz ve Kuzey Irak Yerel Yönetiminin bir defa bu adımdan geri adım atması şart. Olmazsa olmaz. Federal devlet, zaten kesinlikle kabul etmiyor. Meclis, aynı şekilde kabul etmiyor.

Tabii aynı şekilde Suriye’de de bir veya birden fazla terör devleti kurulmasına izin vermeyeceğiz. Öyle Kuzey Suriye’de PYD, YPG, oralarda devlet kuracaklarmış… Bunların hepsi onlar için kuru bir rüya. 911 kilometre bizim Suriye sınırımız var. Dedim ya bir gece ansızın gelebiliriz. Bunu Fırat Kalkanı Harekatı’nda yaptık. Şimdi burada da bu tür gelişmelere müsaade etmemiz mümkün değil.

Irak ve Suriye konusunda ülkemiz için tehdit oluşturan konularda gerektiğinde kullanmaktan çekinmeyeceğimiz tüm seçenekler önümüzdedir masa üstündedir. Suriye’de Cerablus Rai Dabık El Bab buraya kadar uzanan o 2 bin km’lik alanı nasıl DEAŞ’tan temizlediysek şimdi aynı amaçla yeni bir adım daha atıyoruz. Gerektiğinde Irak’ta da bu tür adımları atmaktan geri durmayacağız.

Günün Haberleri

More in Güncel