Takip Et

Güncel

Erdoğan Beştepe’deki törene katılmayan baroları provokasyonla suçladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan adli yılın açılışını boykot eden baroları eleştirerek, “Mekanından dolayı provoke ediyorlar. Bu mekan şahsıma ait değil” dedi.

51 baronun boykot ettiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni’de konuşan Erdoğan, törenini boykot eden baroları da eleştirdi. Erdoğan, “Bir takım barolar adli yıl açılışını sadece mekanından dolayı provoke ediyorlar. Bu mekan şahsıma ait değil. Bu mekan milletin evi” diye konuştu.  Erdoğan, törene katılan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu da “dayatmalara gösterdikleri duruş” nedeniyle tebrik  etti. 
Erdoğan, “İlk çözmemiz gereken meselelerden biri tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir” dedi. 

Yeni sisteme yönelik eleştirilere yanıt 

Kuvvetler Ayrılığı prensibinin cumhuriyetin ve demokrasini temeli olduğunu dile getiren Erdoğan, dünyada tek tip bir kuvvetler ayrılığı uygulaması olmadığını söyledi. Birleşik Krallık’ta Kraliçe 2. Elizabeth’in parlamentoyu askıya alma kararını örnek olarak gösteren Erdoğan, “İngiliz demokrasisi halk oylaması sonuçlarını hayata geçirmek üzere kendi içinde Kuvvetler Ayrılığı ilkesini bu şekilde yorumlayarak tıkanan sistemi açma yoluna gitti” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik eleştirilere cevap veren Erdoğan, “Yeni yönetim sistemimizde yürütmenin de temsilcisi olan cumhurbaşkanına kuvvetler ayrılığı konusunda yöneltilen ithamların çoğu temelsizdir. Ülkemizdeki demokratik sistemde cumhurbaşkanına açılan alan üstünlük bağlamında değil, tüm kurumların ahenk içerisinde çalışmasını gözetme noktasındadır” diye konuştu. 

Feyzioğlu: Yargı reformu hayata geçmelidir

Erdoğan’dan önce kürsüye çıkan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise Mayıs ayında Erdoğan tarafından duyurulan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin doğru bir belge olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törende konuşan Feyzioğlu, “Yargı reformu belgesi hayata geçirilmelidir, eksiklikleri de süreç içerisinde giderilmelidir” dedi. 

“Vatandaşların ve avukatların sorunları ve beklentileri var” diyen Feyzioğlu, milli birlik ve beraberliğin güvenilir yargıdan geçtiğini vurguladı. Türkiye Barolar Birliği’nin hiçbir partinin muhalifi ya da destekçisi olmadığını dile getiren Feyzioğlu, Birliğin sadece cumhuriyetin tarafında olduğunu söyledi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler