Connect with us

Güncel

Erdal Ataş Ethem Sarısülük davasında dosyaların tahrip edilmesini sordu

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Abdulhamit Gül’e Ethem Sarısülük davasında, dava dosyalarının tahrip edilmesine ilişkin yürütülen bir soruşturmanın olup olmadığını sordu

HDP Milletvekili Erdal Ataş, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması için verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Haziran/Gezi eylemlerinde Ankara’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem SARISÜLÜK’ün davasında usulsüzlükler ve keyfiyet devam etmektedir. Sanık polis hakkında Aksaray 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar Yargıtay tarafından bozulmuş, dava dosya ve CD’leri Aksaray’a tekrar gönderilmiştir. Basında yer alan haberler ve Ethem Sarısülük ailesinin avukatlarının beyanlarına göre, Yargıtay’dan gönderilen dosyalar açılmış, klasörler dağıtılmış, içinde davanın önemli bir parçası olan CD’ler kırılmıştır. Söz konusu tahribat Aksaray 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutanağı ile de kayıt altına alınmıştır. Adli yetkililer tarafından koruma altında olması gereken dava dosyalarının resmi kurumlar içinde tahrip edilmesi, dosyaların çalınması, CD’lerin kırılması; kamuoyunda Ethem Sarısülük davasına yönelik sanık polisi korumak için devlet içinde bazı güçlerin davaya müdahale ettiği kaygısına neden olmaktadır.”

Erdal Ataş’ın, Bakan Gül’ün cevaplandırması için sorduğu sorular şu şekilde:

  1. Dava dosyalarının tahrip edilmesi ve çalınmasıyla ilgili yürütmekte olduğunuz bir soruşturma var mıdır?
  2. Ethem Sarısülük davasına yönelik yargı içinde müdahale olduğu yönündeki iddialarla ilgili hakkında soruşturma yürüttüğünüz personel var mıdır?
  3. Tahrip edilen dava dosyalarının geri dönüşü ve telafisi için yaptığınız çalışmalar nelerdir?
  4. Dava dosyalarının güvenliğini sağlamak için aldığınız önlemler nelerdir?

 

Günün Haberleri

More in Güncel