Connect with us

Makale

Erdal Ataş asbest lifi dağılımını Meclis gündemine taşıdı

HDP Milletvekili Erdal Ataş, İstanbul’da özellikle kentsel dönüşümle birlikte ortaya çıkan asbest liflerini ve asbestli ürünleri Meclis gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalarındaki asbest lifi dağılımını ve asbestli ürünleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sordu.

Ataş, TMMOB İstanbul Asbest Çalışma Grubu’nun hazırladığı raporu gündeme getirerek, Bakan Özhaseki’ye alınan önlemleri sordu.

Ataş, önergede şu ifadelere yer verdi;

“TMMOB İstanbul Asbest Çalışma Grubu’nun hazırladığı İstanbul Asbest Raporu, İstanbul’daki asbest denetimsizliğini ve tehlikesini gözler önüne sermektedir. Rapora göre; asbestli yapı ürünlerinin üretimi ve kullanımı 2010 yılından bu yana yasak olmasına rağmen, 2010 öncesi yapılarda bulunan asbestli ürünlerin varlığı; özellikle de kentsel dönüşüm ile yıkılan yapıların atıklarıyla asbest liflerinin çevreye dağılması ile gelecek yıllar için önemli sağlık ve çevre sorunu oluşturacağı belirtilmektedir. Asbestin üretimi ve kullanımı, Zararlı Madde ve Karışımların Kısıtlanması ve Yasaklanması Hakkında Yönetmelik’te belirtildiği üzere yasaklanmış;  Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince asbest atıklarının ayrı toplanması gerektiği belirtilmiş; Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği gereğince, asbest içermesi muhtemel yapıların yıkım ve söküm işlemlerinden önce yapıdaki asbestli malzemelerin tespit edilmesi, asbest tespit edilmesi halinde, insanda ve çevrede oluşabilecek asbest maruziyetinin engellenmesi için mevzuatta belirtilen gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Yine Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik’te asbestin her türünün ve asbest içeren tüm ürünlerin; üretimi, işlenmesi, satılması ve ithalatı yasaklanmıştır.”

“Asbest ölçümü için hangi çalışmalar yapılıyor?”

Ataş, Bakan Özhaseki’ye şu soruları yöneltti;

  1. 2004 yılından beri kentsel dönüşüm ve bireysel yenileme kapsamında yıkılan bina sayısı kaçtır?
  2. 2004 yılından beri yıkılan kaç binada asbest gibi tehlikeli maddelerin tespiti için çalışma yapılmış, kaç binada asbest tespit edilmiştir?
  3. Başta kentsel dönüşüm alanlarında olmak üzere, asbest oranının ölçümü için hangi çalışmalar yapılmaktadır? 2004 yılından bugüne kadar yapılan çalışmalarda tespit edilen asbestin yıllara göre oran dağılımı nedir?
  4. Yıkımlarda tespit edilen asbestli yapıların hafriyatı nerelerde depolanmaktadır? Bu alanlar nerelerdedir?
  5. Asbestli yapıların yıkılmasında işçi ve çevre sağlığı için alınan önlemler nelerdir?
  6. Asbestin ve asbest içeren ürünlerin üretimini, satışını ve ithalatını yapan kaç ticari kuruluş, kamu kurumu ve kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır? Asbest denetimi ve kullanılmasının engellenmesi için alınan tedbirler, yapılan işlemler nelerdir?

Günün Haberleri

More in Makale