Connect with us

Güncel

Erdal Ataş 3’ncü Havalimanı’nda ölen işçileri Meclis gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, 3’ncü Havalimanı inşaatında 400 işçinin yaşamını yitirdiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı

Erdal Ataş, Cumhurbaşkanı’nın doğum gününe yetiştirilmek istenen ve hakkında yüzlerce işçinin yaşamını yitirmesiyle anılan 3’ncü havalimanını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na sordu.

Ataş’ın verdiği önergede şu ifadeler yer aldı;

“Patronların daha fazla kâr uğruna güvencesiz ve güvenliksiz çalıştırdığı milyonlarca işçi; ekonomik, beslenme ve barınma sorunlarıyla karşıyadır. Önlenebilir nedenlerle yaşanan iş kazalarında en çok işçi ölümü inşaat sektöründe yaşanmaktadır. Basına yansıyan haberlerde üçüncü havalimanı inşaatında dört yüzden fazla işçinin öldüğü, ölen işçilerin çoğunun kaçak çalıştırıldığı bilgisi yer almaktadır. İnşaat işçilerinin sağlıklı beslenme ve barınma şartları hala iyileştirilmezken; işçi güvenliğinin ucuz, dayanıksız, niteliksiz ekipmanlarla sağlanması, patronların işçi güvenliği konusunda maliyeti düşürücü dayatmalarda bulunması işçi sağlığını ve güvenliğini olumsuz etkilemekte, işçi ölümlerine sebebiyet vermektedir.”

Ataş, Bakan Sarıeroğlu’na şu soruları sordu;

1 – İstanbul üçüncü havalimanı inşaatında, inşaatın başlama tarihinden bugüne, kaç iş kazası yaşanmıştır? Bu kazalarda kaç işçi yaralanmıştır? Kaç işçi ölmüştür?

2 – 2016 tarihinden bugüne kadar iş kazalarında yaşamını yitiren işçi sayısı kaçtır?

3 – İşçilerin beslenmesine ve barınmasına yönelik, inşaat şirketlerinin uyması gereken gıda ve barınma standartları nelerdir? 2016 tarihinden bugüne kaç işçi yemekhanesi ve yatakhanesi denetlenmiştir? Kaç inşaat şirketine standartlara uymadığı için cezai yaptırım uygulanmıştır? Bu yaptırımlar nelerdir?

4 – İşçi güvenliği ve sağlığı için kullanılan koruyucu ekipmanlarda, belirlenen standartlar nelerdir? 2016 yılından beri kaç inşaat şirketine belirlenen standartlara uymadığı için cezai yaptırım uygulanmıştır? Bu yaptırımlar nelerdir?

5 – Güncel verilere göre, inşaat sektöründe çalışan işçi sayısı kaçtır? Kaç inşaat işçisi sendikalıdır?

Günün Haberleri

More in Güncel