Connect with us

Dünya

ELN dört günlük silahlı halk grevi ilan etti

Kolombiya, Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) 10-13 Şubat tarihleri arasında ülke çapında silahlı halk grevi çağrısı yaptı

ELN sözcülerinden Komutan Uriel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “Kolombiya’da devam eden devlet terörizmini ve toplumsal hareket liderlerine karşı artan zulmü” protesto etmek için dört günlük silahlı halk grevi ilan etti.

İsyandan.org sitesinde yer alan habere göre ELN ile Kolombiya hükümeti arasındaki ateşkes görüşmeleri bir yıl önce başlatıldığı, iki tarafın da Eylül 2017’de 100 günlük bir anlaşmaya varmış oldukları belirtildi. 29 Ocak 2017’de, Ekvador’un Quito kentinde yeni bir ateşkes için bir araya gelen tarafların, Santos hükümetinin Barranqui’de yapılan saldırıyı bahane edip hükümet temsilcisini geri çağırmasıyla son bulduğu aktarıldı.

ELN, çift taraflı ateşkes istiyor.  Silahlı halk greviyle birlikte tüm kara, deniz ve nehir ulaşımının durdurulacağını söylüyor.

ELN sosyal medya hesabından yolcu ve sürücüleri uyararak “Oluşabilecek rahatsızlıklardan kaçınmak için halkımızı seyahat etmemeye davet ediyoruz,” diyor.

ELN ayrıca hükümetin, Kolombiya’nın batı bölgelerinde yaşayan köylü ve yerli önderleri korumak için hiçbir şey yapmadığını belirterek, köylüleri ve topluluk önderlerini paramiliter çetelerden koruduklarını belirtiyor.

Kolombiya’da sadece geçtiğimiz ay, yarısı çiftçi ve 3’ü kadın olmak üzere, 27 topluluk önderi öldürüldü.

Günün Haberleri

More in Dünya