Connect with us

İçerden

Elazığ’da açlık grevi 61’inci gününde

Elazığ Hapishanesinde kadın tutsakların başlattıkları açlık grevi 61’inci gününe girdi

Elazığ T Tipi Hapishanesinde kadın tutsakların “kimlik kartı” dayatması başta olmak üzere hak gasplarına ve baskılara karşı başlattıkları açlık grevi 61’inci gününde devam ediyor. Açlık grevindeki tutsakların ciddi sağlık sorunuyla karşı karşıya oldukları ve aşırı kilo kaybettikleri bildirildi.

Hapishanedeki açlık grevine ilişkin açıklama yapan ESP MYK’sı Deniz Bahçeci, “Cezaevi müdürü 4 ay önce bu uygulamanın olmadığını söylüyor fakat 4 ay önce ben cezaevi ziyaretlerimde bu tür baskıların olmadığını biliyorum. Cezaevi müdürü ailelerin yüzüne baka baka yalan beyanda bulunmaktadır. Şu anda erkekler koğuşunda da benzer baskılar yapılmaya başladı ve sadece Elazığ değil Malatya’da da başladı” dedi.

“Ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyalar

Açlık grevindeki tutsakların sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğu ve kilo kaybettiğini belirten Bahçeci, “Tüm bunların yanında sağlık haklarından da yararlanamıyorlar. Kışlık giysileri verilmiyor ve giyecek sıkıntısı var. İletişim ve görüş cezaları var. Şu anda  içeriden haber alınamıyor. Kimlik dayatmasını kabul etmedikleri için her seferinde ceza üstüne ceza alıyorlar. Süreç henüz belli değil takipçisi olacağız herkes te takipçisi olmalı.” dedi.

 

Günün Haberleri

More in İçerden