Takip Et

Güncel

Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde artan işkence iddiası!

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tek kişilik odalarda kalan tutuklulara dahi ayakta sayım dayatıldığı, avukat görüşmelerinin kamerayla kayda alındığı ve ardından görüşe çıkan tutukluya gardiyanlar tarafından işkence uygulandığı belirtildi

İnsan hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde, tutuklulara yönelik sistematik işkencenin devam ettiği belirtildi. İzmir’de bulunan Şakran Hapishanesi’nde “işkenceci” olduğu iddia edilen Ercan İnceler’in, geçtiğimiz yıl Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde 2’nci müdür olarak göreve başlamasıyla birlikte tutuklulara yönelik işkencenin arttığı belirtildi.  Son olarak ise İnceler, hapishane 1’inci Müdürlüğü görevine getirildi. İmralı tecridine karşı başlatılan açlık grevlerinin 26 Mayıs itibariyle sonlandırılmasıyla eyleme katılan tutuklulara tıbbı müdahalenin düzenli bir şekilde yapılmadığı ifade edildi. 

Avukat görüşmesi kayda alınıyor

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre: Hapishanede 4 kişilik odalarda 8 kişinin, 8 kişilik odalarda ise 15 kişinin kaldığı bilgisi verildi. Hapishane Müdürü İnceler’in tutuklulara ayakta sayım dayattığı ve bunu kabul etmeyen tutukluların darp ve işkenceye maruz kaldığı belirtildi. Hatta tek ve 3 kişilik hücrelerde kalan tutuklulara dahi ayakta sayım dayatıldığı belirtildi. Yine avukat görüşmelerinin kamerayla kayda alındığı ifade edildi. Yine avukat görüşmelerinin ardından koğuşlara robokop giyimli gardiyanlar tarafından baskın düzenlendiği ve görüşme yapan tutukluların darp edilerek götürüldükleri odalarda sistematik işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. 

El konulan kitaplar hücre cezasına dönüşüyor

Öte yandan hapishanede bulunan bütün koğuşlara sürekli baskınların düzenlendiği ve bu baskınlar sırasında tutukluların mektup ve kitaplarına el konulduğu iddia edildi. Mektup ve kitaplarına el konulan tutuklulara hücre cezası verilerek infazlarının yakılmaya çalışıldığı ifade edildi. Yine koğuşlarda yapılan aramalarda kırmızı kalem, cımbız ve tırnak makaslarına el konulduğu, Cumhuriyet, Evrensel ve Yeni Yaşam gazetelerinin ise “Kurumu tehlikeye sokuyor” gerekçesiyle tutuklulara verilmediği bildirildi. 

HDP iddiaları Meclis’e  taşımıştı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel, Elazığ 2 Nolu Hapishanesi’nde tutuklulara işkence yaptığı iddia edilen hapishane 1’inci müdürü Ercan İnceler’in uygulamalarına ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Ancak Bakanlıktan bugüne kadar iddialara ilişkin tek bir açıklama yapılmadı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler