Takip Et

İçerden

Elazığ hapishanesi’nde, tutsaklar keyfi biçimde tek kişilik hücrelere konuluyor!

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde kalan tutuklular, maruz kaldıkları hak ihlallerini aileleri aracılığıyla aktardı.

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde kalan tutuklular, maruz kaldıkları hak ihlallerini aileleri aracılığıyla aktardı.
Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre,Tutuklular, beraber kaldıkları arkadaşlarının gardiyanlar tarafından odadan alınarak tek kişilik hücrelere konulduğunu ve durumlarına ilişkin “güvenlik” gerekçesiyle bilgi verilmediğini belirtti. Bu durumun son zamanlarda sıklaştığını belirten tutuklular, arkadaşlarının güvenliğinden endişeli olduklarını söyledi.

Keyfi bir şekilde sayım dayatmasına da maruz kaldıklarını aktaran tutuklular, gardiyanların kendilerini psikolojik şiddet uyguladıklarını ve sürekli odalarını gözetlediğini belirtti. Olağanüstü Hal’in (OHAL) hapishanelerde devam ettiğini ifade eden tutuklular, disiplin cezaları verilerek aile görüşünün engellendiğini belirtti.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin faturasını kendilerine kesildiğini belirten tutuklular, kantinde tüm ürünlerin 2 ya da 3 katı fiyatına satıldığını kaydetti.

Öte yandan Elazığ  hapishanesi’nde ailelere de baskılar devam ediyor. Gardiyanların “İnce arama” adı altında kadınların pedlerine kadar arama yaptıkları ve bu duruma itiraz edenleri ziyaret kısıtlamasıyla tehdit ettikleri bildirildi.

Telefonla ulaştığımız hapishane yetkilileri ise bilgi vermeyeceklerini söyledi

 

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler