Takip Et

Güncel

Ekrem İmamoğlu: Seçimi kaybedince bu iddiaları uydurdular

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, AKP’li rakibi Binali Yıldırım’ın açıklamalarına yanıt verdi. İmamoğlu, “‘Görmemişlik yaptı ağırbaşlı olmadı’ diye beni suçluyor. Seçimden yarım gün sonra tüm İstanbul’a gönül belediyeciliği afişi asan ben olsaydım görmemiş olurdum” dedi.

Kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, basın toplantısı düzenledi.

Ekonomide sorunlar yaşandığın söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Hükümet sorunlara çözüm bulmak yerine başka arayışlar içeriside. Kriz çıkararak krizi unutturma peşinde. TÜİK verilerine göre işsiz sayısı, son 1 yılda 1 milyon 259 bin arttı” dedi.

AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın düzenlediği basın toplantısına değinen İmamoğlu, “2 saat boyunca somut bir delil, usulsüzlük sunabildi mi ya da söylediklerini anladınız mı? Beni acelecilikle suçluyor ama ‘Yıldırım hızıyla kazanım’ dedi. ‘Görmemişlik yaptı ağırbaşlı olmadı’ diye beni suçluyor. Seçimden yarım gün sonra tüm İstanbul’a gönül belediyeciliği afişi asan ben olsaydım görmemiş olurdum. Görmemişlik ne imiş halkımız sormak istiyorum” diye konuştu.

Basın toplantısındaki verilerin doğru olmadığını savunan İmamoğlu, “Yalan yanlış veriler sundu. Yanında uzman diye oturtuğu kişiler onu kandırdığını söylediğim kişiler. İtiraz günlerini bile doğru veremediler. Yıldırım’ın bıkkınlığı her şeyi anlatıyor. Kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığının bir ifadesidir” dedi.

Usulsüzlük iddialarına yanıt veren Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

YSK listeler için teminat verdi

 Seçmen listeleri ve seçim kurullarıyla ilgili itirazlar seçim öncesine aittir. Bu söylemenin sebebi şu: Sayın bakanlar açıklama yaptılar, Türkiye dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahiptir diye. YSK seçmen listeleriyle ilgili teminat verdi. Bizim tüm kaygılarımızı reddettiler. Usule uygun seçmen denildi.

İddiaları seçimden sonra uydurdular

Sayın rakibimiz seçim öncesi hiçbir işlem yapmaması, seçimden sonra bunları açıklaması ve buradan bir şeyler elde etme çabasını anlamak mümkün değil. Bunun tek açıklaması, bu iddiaların seçimi kaybettikten sonra uydurulup üretildiğidir. İddia üretimine, maalesef Büyükçekmece’de birçok kamu kişileri de dahil edilmeye çalışılmıştır, rencide edilmiştir, emniyet mensuplarına ayıp edilmiştir. YSK, bütün oyların sayılmasını reddetti. Usulsüzlük yok diyor.

Yıldırım’ın murdar demesi hukuka saygısızlık

YSK, sayılı oylar geçerlidir derken, geçersiz oylar yeniden sayıldı. 57 sondaj sandığı sayıldı. Bazı ilçelerde oyların tamamı da sayıldı. Bütün bu işlemlere rağmen, Sayın Yıldırım’ın seçimi murdar ilan etmesi hukuka saygısızlıktır. Hani YSK’ya saygı duyulması gerekirdi. 2 saatlik konuşmada bu kadar tezatı bir arada görmedim. Binali Bey kendi akıl yürütmesini kanıt zannediyor, vay halimize. Oylar logonun üzerine basılmış, olması gereken yere değil. Bu oran onlarda daha fazla.

Bakanlarla toplantı yapmak, YSK’yı baskı altına almaktır

Belge, kanıt yok ama seçimde şaibe ilan etmesi açık bir kibirdir. Geçersiz oylar sayıldı, bitti yani. Ben toplumu infiale sokuyormuşum, topluma iyi mesajlar vermiyormuşum. Bak hareketlendirdiğim doğru. Maça da davet ediyorum, birlikte gidelim. YSK’yı maça giderek nasıl baskı altına almışım anlamış değilim. Seçimden sonra bakanlarla toplantı yapıyorsanız bu YSK’yı baskı altına almak olabilir. Toplumun yaşayan 82 milyon insanın, 16 milyon insanın kol kola olması, halay çekmesi, horon tepmesi dışında bildiğim bir hareketlilik yok.

Bu ülkeye vakit kaybettirmeyin

Başkalarını kendi gibi gören bir anlayış bunu söyleyebilir. Sizin yaptığınız organize kötülük, insanların canını sıkmayın. Bu ülkeye vakit kaybettirmeyin. İnsanları yalan yanlış şeylerle aldatmayın. Maltepe’de yaptıklarını CHP yapmış gibi söylemelerini şaşkınlıkla takip ediyorum. Tutanak var. Resmi belge var. Devletin hakimleri yazmış. Şu belgenin yandaşlığı olmaz, yayınlayın bunu. Sayımı biz engellemiyoruz. Burada muhalif olanlar kim, hangi partiye ait belli. (Duvar)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler