Takip Et

Ekoloji

Ekolojik kriz: Kuzey Kutbu kaybediliyor

Kuzey Kutbu’ndaki Svalbard bölgesindeki deniz buzulları her 10 yılda yüzde 12’lik bir erime hızına ulaştı. Yıllık sıcaklık ortalamasının 1970’ten bugüne 4 derece yükseldiği bölgede yüzyıl sonundaki artışın 7-10 derece olabileceği belirtiliyor

Dünyanın, sanayi öncesi döneme göre ortalama sıcaklığında, küresel ısınma yüzünden  1ºC’lik bir artış gözlemleniyor. Çalışma, geçen yaz görülen sıcak hava dalgasının bu artış olmadan mümkün olamayacağını ortaya koyuyor. Çalışma aynı zamanda eğer küresel ısınma 1,5ºC sınırını geçerse bu tür kavurucu sıcakların gerçekleşme ihtimalinin 2-3 yılda bire ineceğini, 2  ºC’lik bir artışta ise her sene gözlemlenebileceğini ifade ediyor.

 Kuzey yarım küredeki yerleşim ve tarım yerlerinin yüzde 22’sinin aşırı sıcaklar ile boğuştuğunu gözler önüne seriyor. Çalışmanın bulguları, aynı zamanda bu sıcaklıkların iklim değişikliğinden kaynaklandığını da gözler önüne seriyor.

Kuzey Kutbu’ndaki Svalbard bölgesindeki deniz buzulları her 10 yılda yüzde 12’lik bir erime hızına ulaştı. Yıllık sıcaklık ortalamasının 1970’ten bugüne 4 derece yükseldiği bölgede yüzyıl sonundaki artışın 7-10 derece olabileceği belirtiliyor. 

30 yıldır Svalbard’da yaşayan Norveç Kutuplar Bölgesi Enstitüsü Başkanı Kim Holmen, insan eliyle oluşan iklim değişikliğinin etkilerinin bu bölgede ‘görünür hale geldiğini’ belirtirken “Şu an burada yaşananlar yakında dünyanın baka bölgelerinde de gerçekleşecek” uyarısı yapıyor.

Holmen’a göre, “Kış aylarındaki hava sıcaklığı son 30 yılda 10 derece yükseldi. Okyanus suyu daha sıcak hale geldi. İklim değişikliği yüzünden Kuzey Kutbu’nu kaybediyoruz”. (BBC Türkçe)

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler