Connect with us

Güncel

Ekoloji Birliği: “Gezi direnişi, ekoloji mücadelesinin daha görünür hale gelmesini sağladı”

Ekoloji Birliği, Gezi Direnişinin yedinci yılına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada; “Gezi direnişi, ekoloji mücadelesinin daha görünür hale gelmesini sağladı. Ülke çapında emek, demokrasi, ekoloji ve kadın hareketinin birlikte vereceği mücadelenin kazanımla sonuçlanacağını ‘Gezi’ bize bir kez daha gösterdi” ifadelerine yer verildi.

Ekoloji Birliği, Gezi Direnişinin yedinci yılına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Gezi direnişi, ekoloji mücadelesinin daha görünür hale gelmesini sağladı. Emek, demokrasi ve ekoloji mücadelesinin ve kadın hareketinin bir arada oluşunun gücünü gösterdi. Bugün Gezi’den aldığımız güçle bir aradayız” denildi.

Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:  

“Yedi yıl önce Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapmak için ağaçların kesilmek istenmesine karşı başlayan direniş, demokrasi mücadelesine dönüşerek ülkenin dört bir tarafına yayıldı. 2013 yılı Mayıs ayının son günlerinde başlayan eylemler emniyet güçlerinin saldırısıyla kırılmak istendi. Buna rağmen  direniş daha da büyüdü ve her yer “Gezi” oldu.  

“Dağlar, dereler, ormanlar, tarım arazileri maden-enerji-turizm şirketleri ve onları destekleyen iktidarlar tarafından talan ediliyor. Altın/metalik madencilik, termik santrallar, nükleer santrallar, HES’ler, RES’ler, JES’ler, taş ocakları, biyokütle santralleri, balık çiftlikleri, deniz dolguları, yanlış dere ıslahları, korunan alanların yağmalanması, aşırı yapılaşma, katil mega projeler, Kanal İstanbul, duble yollar gibi projeler durmuyor.

“Gezi, halka umut oldu”

 “Köylülerin tarım alanlarına, derelerine, ormanlarına sahip çıkma mücadelesi büyüdü. Direniş çadırları gelenekleşti. Karadeniz’den Kazdağları’na; Munzur’dan Murat Dağı’na, Ege’den Akdeniz’e; Hasankeyf’ten Salda Gölü’ne, Sinop’tan Akkuyu’ya, Muğla’dan   Madra’ya, adını sayamadığımız daha onlarca yerde mücadele sürüyor. 

“İktidar hala Gezi ile yatıp Gezi ile kalkıyor. Gezi, halka umut; iktidarlara korku oldu. Ülke çapında emek, demokrasi, ekoloji ve kadın hareketinin birlikte vereceği mücadelenin kazanımla sonuçlanacağını ‘Gezi’ bize bir kez daha gösterdi. Farklılıkların zenginliğini birlikte yaşadık ve gördük. Gezi yolumuzu aydınlatmaya ve bize ışık tutmaya devam edecek.

Günün Haberleri

More in Güncel