Takip Et

Emek

Eğitim Sen’den Ankara’da miting: Savaşa değil eğitime bütçe

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), “Haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı” sloganıyla Ankara Tandoğan Meydanı’nda miting düzenledi.

Bütçeyi protesto eden Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, hükümete “Savaşa değil eğitime bütçe” çağrısı yaparken, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise hükümetin politikalarına karşı alanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi. 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberde, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), “Haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı” sloganıyla Ankara Tandoğan Meydanı’nda miting düzenledi. Mitinge, Türkiye’nin dört bir yanından eğitim emekçileri, milletvekilleri, çeşitli parti ve sendika temsilcileri ile barış akademisyenleri katıldı.

Alanı dolduran binlerce kişi, “Güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz”, “KHK’ler gidecek biz kalacağız”, “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Bijî berxwedana Rojava”, “Jin jiyan azadî” ve “Bê ziman jiyan nabe” sloganları attı.

‘İktidara inat sokaklardayız’

Saygı duruşuyla başlayan mitingde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, baskılara rağmen bir araya geldiklerini belirterek, “1980 darbecilerinin Öğretmen Günü olarak dayattığı 24 Kasım, bizim için ancak ve ancak mücadele ve direniş günü olur. Bugün direnişin ruhunu hep birlikte yaratıyoruz. Hiç bir zaman unutulmasın ki; bizim yaşadığımız toprakları tarihi, haksızlığın, hukuksuzluğunun tarihi olduğu kadar, dayanışmanın ve mücadelenin de tarihidir. Bugün Valiliğin,  iktidarın tüm engellemelerine Ankara sokaklarındayız” dedi. Diyarbakır Çınar’da sözleşmeli öğretmenlik yapan Esat Tarhan borçlarından dolayı yaşamına son vermesini anımsatan Aydoğan, “Arkadaşımızın kaybetmemizin üzerinden günler geçmesine rağmen MEB, arkadaşımızın yakınlarıyla acısını paylaşma noktasında bile bir açıklama yapmadı. İşte iktidarın eğitim ve bilim emekçilerine bakışının fotoğrafı budur” diye konuştu. 

 ‘Savaşa değil eğitime bütçe’

Güvencesiz çalışmak zorunda bırakılan eğitim emekçileri için Ankara’da olduklarını ifade eden Aydoğan, Bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın atama yapılmamasını maliyete bağladığını belirtti. Öğrencilerin eğitim hakkının maliyetle ölçülemeyeceğini dile getiren Aydoğan, “O bütçe eğitim ve bilim emekçilerinin öğrencilerin bütçesi. Bütçeden ‘hakkımız olanı alacağız’ demek için buradayız” diye belirtti.

İhraç edilen Barış akademisyenlerinin işe iadelerine sonuçlanan mahkeme kararlarının yerine getirileceğini söyleyen Aydoğan, mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizdi. Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerine de değinen Aydoğan, şunları söyledi: “Şimdi de bütçe bizim bütçemizdir, bizim olanı geri alacağız. İnsanca yaşamak için bugün Ankara’dayız. Savaşa değil eğitime bütçe demek için bugün Ankara’dayız. Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız diye haykırdık ülkenin her yerinde yıllardır. Eğitime bilime yok denilen bütçe, teşvik adı altında özel okullara yatırıldı. Anadilinde eğitimi savunmaktan bir an olsun vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz. Anadilde eğitim hakkı için alanlardayız.”

Aydoğan, “ Haklarımızı geleceğimizi birlikte kazanacağız. Bizim mücadelemiz çocuklarımıza onurla bir gelecek bırakma mücadelesidir. Biz bu topraklarda 1980 Darbesine teslim olmadık AKP’ye de teslim olmayacağız” dedi.

‘Tek adam faşizmi’

KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik de, dünyada ve Türkiye’de kapitalizm krizinin devam ettiğini belirtti. Eğitim üzerinde neo-liberal politikaların, özelleştirme ve güvencesiz çalıştırma saldırıları olduğunu ifade eden Bozgeyik, “Türk- İslam sentezi, gerici, asimilasyoncu, ırkçı politikalar hız kazandı. Kürtlerin, Alevilerin temel talepleri yok sayılıyor. 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL ile hukuksuzluk, adaletsizlik, emeğe dönük saldırıların arttığı, faşizan baskılarla toplumun nefes alamaz hale geldiğini biliyoruz. OHAL yaşamımızın her alanına müdahale etme aracı haline getirildi. 130 bin kamu emekçisi sorgusuz sualsiz işten çıkarıldı. Yani bir tek adam faşizmi inşa edildi” dedi.

‘Kayyum yönetememe krizidir’

HDP’li belediyelere kayyum atamalarına değinen Bozgeyik, “Kayyımlar şiddettir, kayyum sadece belediye binalarının ele geçirilmesi olarak görülmemelidir. Kürt halkının siyasi iradesinin yok sayılmasıdır. Esasında yeni rejimin iflasıdır. Bu iktidar emekçiye, kadına, Kürde, barışa, demokrasiye, adalete düşmandır” diyerek tepki gösterdi. 

‘Alanlarda olmaya devam edeceğiz’

Bozgeyik, hükümetin politikalarına karşı mücadele vurgusunda bulunarak, “OHAL, kayyım rejimine, kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan istihdam politikalarına, kadına yönelik şiddete, ölümlere son verilmesi için mücadeleyi yükseltiyoruz. Ortak mücadele için bugün burada bir araya gelen yoldaşlar, sömürüye, yoksulluğa, faşizme karşı emek, barış ve eşitlik, özgürlük için alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye noktaladı. 

Miting Grup Giz’in müzik dinletisiyle sona erdi.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler