Takip Et

Güncel

Eğitim Sen: Güçlünün zorbalığı cesaretlendiriliyor

Çankaya Üniversitesi’nden akademisyen Ceren Damar Şenel’in öğrencisi tarafından öldürülmesiyle ilgili Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, akademik özgürlüklerin yok sayılması, bireysel silahlanma ve cezasızlığa dikkat çekildi.

Ankara Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Ceren Damar Şenel (27), dün öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından bugün okulunda yapılan bir törenle uğurlandı.

Eğitim Sen’den olaya ilişkin bir açıklama yapılarak, “Hukuk öğrenimi gören, son sınıf öğrencisi bir erkeğin hukuktan anladığı güçlünün yasası, erkek şiddeti olmuştur” denildi.

İddiaya göre, Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi H.İ.H. (23) geçen hafta kopya çekerken sınavda gözetmen olan araştırma görevlisi Damar tarafından yakalandı ve tutanak tutuldu. Bunun üzerine H.İ.H.’nin sınavı iptal edildi.

Olay sonrası hocasının okuldaki odasına giden öğrenci, iddiaya göre araştırma görevlisini önce bıçakladı ardından iki el ateş etti. Ağır yaralanan Damar, hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti. Olayda H.İ.H.’nin kullandığı tabancanın emekli özel harekat polisi babasına ait olduğu ileri sürüldü.

H.İ.H. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Törenle uğurlandı

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi hocası Ceren Damar için bugün fakülte önünde tören düzenlendi.

Törene Hukuk Fakültesi öğrencileri ve akademisyenler ile Damar’ın eşi, annesi ve babası da katıldı.

Okulda eğitime ara verildi

Eğitime ara verildiğini ve sınavların geçici olarak ertelendiğini duyuran Çankaya Üniversitesi yönetimi yaptığı açıklamada;

”Balgat Kampüs Hukuk Fakültesi’nde 2 Ocak 2019 tarihinde yaşanan menfur saldırıda üniversitemizin değerli akademisyenlerinden Ceren Damar Şenel’i kaybettik.

“Menfur saldırıda hayatını kaybeden öğretim elemanımıza, Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm üniversite camiasına sabır ve baş sağlığı dileriz.

“Üniversitemiz genelinde yapılacak olan tüm sınavlar ertelenmiştir. 02/01/2019 tarihinde Üniversitemiz genelinde Senato kararı ile 1 gün (03 Ocak 2019) ve Hukuk Fakültemizde 3 gün (03-05 Ocak 2019) tarihlerinde yapılacağı ilan edilen tüm sınavlar ertelenmiş, ayrıca Hazırlık Eğitim Birimi’nde eğitime 1 gün (03 Ocak 2019) ara verilmiştir.” denildi.

Kalın: Olay araştırılıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise kişisel Twitter hesabından araştırma görevlisi Ceren Damar’ın komşularının kızı olduğunu ve olayın tüm yönleriyle araştırıldığını belirtti.

Olayın ardından Çankaya Hukuk Fakültesi öğrencileri olayın aydınlanması adına ve duyurular için @avcerendamar isimli bir Twitter hesabı açtılar.

Buradan yapılan açıklamada H.İ.H. hakkında “Ailesi emekli polis, okula her zaman bıçak gibi aletlerle girerdi tedbir alınmadı” iddiasında bulunularak olaya ilişkin şu bilgiler verildi:

“Ceren hocanın gözetmen olduğu sınavda, öğrenci H.İ.H. (02.01.2019) saat 11.30’da medeni usul hukuku sınavına gidiyor. Öğrenci sınavda kopya çekiyor ve Ceren hoca uyarıp kişi hakkında tutanak tutuyor. Öğrenci “yapmayın” diyor. Ceren hoca tutanağı tutuyor.

“Ceren hocanın gözetmen olduğu diğer sınav, 16.00’da ticaret hukuku sınavı yapılıyor. Sınav bittikten sonra Ceren hoca üst kattaki odasına çıkıyor. Ticaret hukuku sınavından çıkan öğrenciler aralarında soruları tartışıyor.

“Öğle saatlerinde (11.30) Ceren hocanın kopya çekerken yakalayıp uyarıp tutacak tuttuğu öğrenci elinde silahla kaçmaya başlıyor. Birkaç öğrenci de peşlerinden koşuyor. Elinde silah olan H.İ, havaya ateş ediyor. Peşlerinden koşan öğrenciler de durmak zorunda kalıyor.

“Ceren hocanın odasına giren öğrencilere hocamızı kanlar içinde buluyor. Zanlı, Ceren hocayı önce darp etmiş fiziksel şiddet uygulamış 10 yerinden bıçaklayıp 2 el silah da göğsüne sıkmış. Ceren hoca hemen hastaneye götürüldüğünde yapılan tüm müdahaleler sonucu kurtarılamadı.”

Başka bir öğrenci hakkında da soruşturma

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, öğretim görevlisi Ceren Damar’la ilgili sosyal medyadan yapılan bir paylaşımla ilgili soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Çankaya Üniversitesinde Ceren Damar isimli öğretim görevlisinin öldürülmesi olayıyla ilgili ‘Bu örnek hareket umarım sınavlarımıza yansır. Herkese iyi çalışmalar’ şeklinde paylaşım yapan ve aynı üniversitede öğrenci olan M.B isimli şahıs hakkında ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca re’sen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Eğitim Sen: Güçlünün zorbalığı cesaretlendiriliyor

Eğitim Sen de olaya ilişkin bir açıklama yaptı. “Ceren Damar Şenel’in Katledilmesini Kınıyoruz” denilen açıklamada şöyle denildi:

“Hukuk öğrenimi gören, son sınıf öğrencisi bir erkeğin hukuktan anladığı güçlünün yasası, erkek şiddeti olmuştur. Ayrıca vakıf üniversitelerinin ticari niteliği, akademisyen-öğrenci ilişkisini işçi-müşteri ilişkisine indirgemekte ve paranın gücü tüm hakların, özgürlüklerin ve üniversite mantığının üstünde tahakküm kurmaktadır.

“Akademik özgürlüklerin yok sayılması, üniversitelere, bilime ve akademisyenlere dönük tehditler, bireysel silahlanmanın, cezasızlığın teşvik edilmesi şüphesiz ki güçlünün şiddetini ve zorbalığını cesaretlendirmektedir.

“Okulda, derslikte, hastanede, kısacası yaşamın her alanında şiddet her geçen gün hükmünü artırmaktadır. İnsan, doğa ve toplum yararına bilimin, özgürlüklerin ve hoşgörünün merkezi olması gereken üniversitede, yaşanan böylesi bir vahşet kabul edilemez.”

Osmangazi Üniversitesi’nde de 3 akademisyen öldürülmüştü

5 Nisan 2018 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Meşelik Kampüsü Eğitim Fakültesi’nde doktora öğrencisi bir araştırma görevlisinin gerçekleştirdiği silahlı saldırıda üç akademisyen ve bir idari personel hayatını kaybetmiş, saldırıyı gerçekleştiren kişi gözaltına alınmıştı. Saldırı sonrası üniversite rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen 2011 yılından beri sürdürdüğü görevinden istifa etmişti.(Bianet)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler