Connect with us

Güncel

Ege’de gerginlik tırmanıyor

Kardak adasında yıllardır yaşanan karşılıklı manevra amaçlı müdahaleler bu sefer direk birbirinin üzerine sahil güvenlik botlarıyla dalaştılar

Ege ve adalar ile tırmanan gerginlik her iki ülkede şovenizm milliyetçilik dahada yükseliyor.

Afrin işgal girişiminde istediği sonucu alamayınca Yunanistan’la ege denizi ve adalarla gerginiği tırmandırıp bu açığı kapatmaya çalışıyor Türk devleti.

Gerek Türkiye gerek Yunanistan yıllardan beri çözülmeyen bir sorun olarak gördükleri ege ve Kıbrıs meselesi daima şovenizm ve milliyetçiliğin gelişmesine vesile olurken, aynı zamanda her iki ülkenin iktidar klikleri bu sorunu dahada kışkırtıp iç siyasetine malzeme yaparak seçim yatırımı için daima kullanmıştır.

Tehlikeli anlar yaşanıyor

Kardak adasında yıllardır yaşanan karşılıklı manevra amaçlı müdahaleler bu sefer direk birbirinin üzerine sahil güvenlik botlarıyla dalaştılar. Bu dalaş sırasında botlar çarpıştı. Bu aynı zamanda bir ilk olarak tarihe geçti. Özelikle Türk devleti “vatan, millet ve bayrak” naralarıyla savaş taruzunu canlı tutup 2019 seçimlere kadar da devam ettirecek gibi görünüyor.

Yetkililer sorunun çözümü yerine çözümsüzlüğü tırmandırıyorlar

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, basına verdiği mülakatta, daha önce Türkiye ile Yunanistan’ın savaşın eşiğine geldiği Kardak kayalıklarında iki ülkenin sahil güvenlik botlarının çarpışması olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bunun Atina’nın kırmızı çizgisine dokunduğunu ve hatta bazı bakımlarından kırmızı çizgiyi aştığını söyleyen Kocyas, böyle bir olayın tekrarlanması halinde Yunan tarafının artık barışçı davranış sergilemeyeceğini söyledi.

Çipras dün Denizcilik Bakanlığı’nda yaptığı açıklamada “Şimdi, yarın ve her zaman mesajımız açıktır… Yunanistan, toprak ve karasularının bütünlüğüne ve egemenlik haklarına yönelik herhangi bir meydan okumaya izin vermeyecek, kabul etmeyecek ya da göz yummayacak. Yunanistan oyunlar oynayan bir ülke değil” dedi.

Yunan basınını basınında çıkan haberlerde, pazartesi gecesi 23.45’te bir Türk sahil güvenlik gemisi ile Yunan sahil güvenlik botunun aşırı yakınlaştıktan sonra çarpıştıkları ve Yunan gemisinde çarpışmadan kaynaklı hasar oluştuğu belirtilmişlerdi.

Çipras Yunanistan’ın deniz sınırlarının AB’nin sınırları olduğunu ve sert söylemlerin AB’nin bütününe yönelik olduğunu ifade etti.

Ege Denizi’ndeki son olayın Türkiye’nin ‘insan hayatını tehlikeye atan sorumsuz tavrının sonucu’ olduğunu ifade eden Çipras, Yunanistan’ın egemenliği hakkında şüphe oluşmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Çipras ayrıca, Türkiye’ye uluslararası hukuka ve barış içinde birlikte yaşamaya saygılı olma çağrısında bulunduklarını da belirtti.

Kısacası Türk devleti ve Erdaoğan Afrin ve Kürdistan da girmiş oldukları işgal başarısız ve uzun sürdükçe Ege de buna benzer çok olaylar olacağı açıktır.

Fetih Koç

Günün Haberleri

More in Güncel