Connect with us

Güncel

Efrin: TSK savaş uçakları bombalıyor, ÖSO’cular şehre girdi /Yenilendi

TSK’ya ait savaş uçaklarının Efrin’i bombaladığı ve ÖSO’ya bağlı birliklerin bir kısmının Efrin’e girdiği bildirildi

DHA

TSK’ya ait savaş uçaklarının Suriye tarafına geçtiği bildirildi. Anadolu Ajansı, Antakya’nın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri arasında sınır hattında uçak sesleri duyulduğunu ve Suriye sınırında savaş uçaklarının bombalamaya başladığını aktardı.

Milliyet’te yer alan haberde de, Diyarbakır 8. Ana Jet üssünde konuşlu bulunan uçaklardan 8 F-16 savaş uçağının tam teçhizatlı ve bomba yüklü olarak peş peşe havalanarak Suriye tarafına hareket ettiği kaydedildi.

Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmının da Efrin’deki PYD bölgesine girmeye başladığı da gelen bilgiler arasında.

Erdoğan: Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz

Türk savaş uçaklarının Efrin’deki PYD hedeflerini vurmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Rahat durun, dedik, durmadılar. ‘Bak bizim topraklara saldırmaya, sınırlarımızı zorlamaya tevessül etmeyin’ dedik, dinlemediler ve bize müttefik görünenlere de söyledik. ‘Bak bunlar PKK’nın ta kendisidir’ dedik, ‘Bunlar PYD’dir’ dedik. ‘Bunlar aynıdır, YPG’dir’ dedik. ‘Rakka’ya teröristlerle gitmeyin, DEAŞ terör örgütüdür, bir terör örgütünü bir diğer terör örgütüyle değil, gelin beraber halledelim bunları’ dedik, dinlemediler. ‘Peki siz bilirsiniz’ dedik ve şimdi işte gereğini biz yapıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz.”

Başbakan:  “TSK havadan harekata başlamıştır”

Bilecik’te AK Parti’nin il kongresinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım Afrin harekatına ilişkin açıklama yaptı. yıldırım, şunları söyledi: “Şu an itibariyle kahraman silahlı kuvvetlerimiz bir süreden beri milletimizin bölgedeki vatandaşlarımızın başını ağrıtan Afrin’de yaşayan Arap, Kürt, Türkmenlere zulüm eden PKK, PYD, YPG ve DEAŞ unsurlarını, teröristlerini yok etmek için havadan harekata başlamıştır. Allah mehmetçiğin, kahraman askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Türkiye dostluklarına önem veren bir ülkedir. Ancak Türkiye’ye karşı husumet içinde olanlar birliğimizi beraberliğimizi bozmaya çalışanlar da en ağır şekilde cezalandırılırlar. Bunu bütün dünya bilmelidir. Kimseye düşmanlığımız yok.”

“Zeytin dalı operasyonu”

TSK uçaklarının Suriye hava sahasını kullanıp kullanma iznini Rusya’dan alıp almadığı bilinmiyor. Suriye, havadaki TSK hedeflerini yok etmeye hazır olduklarını ifade etmişti.

TSK tarafından yapılan açıklamada, Efrin işgali saldırısının “Zeytin dalı” olduğu belirtildi ve “hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla harekat başlatılmıştır” dendi.

Günün Haberleri

More in Güncel