Connect with us

Dünya

Efrin Savunma Komitesi Başkanı: Efrin direniş kalesi olacaktır

Efrin Kantonu Savunma Komitesi Başkanı Behçet Ebdo, “Efrin direniş kalesi olacaktır. Efrin Kürdistan’ın kalbidir, yalnız değildir. Efrin’in zaferi Amed’in, Mahabad’ın zaferi olacaktır. Bugüne kadar direndik, başardık, bundan sonra da başaracağız” dedi

Efrin Kantonu Savunma Komitesi Başkanı Behçet Ebdo, “Misakı Milli sınırları olarak gördükleri Halep, Rakka, İdlip, Dera Zor’u alma hayalleri kuruyorlar; ancak o hayale de Halep’i rejime bırakarak ihanet ettiler. Bu sebeple Kürtlerin varlığını tehdit sayıp, verdiği tavizlerle sınırlarımıza yığınak yapıyor, tehdit ediyor.” dedi.

MA’ya konuşan Ebdo, çok az güçle önceki yıllarda topraklarını koruduklarını ve IŞİD gibi bir gücü yendiklerini söyleyen Ebdo, “Bize 7 yıldır Türkiye ve ona bağlı gruplar saldırıyor zaten. Biz her geçen gün güçlendik ve profesyonel güçler oluşturduk. 2017 yılında da büyük hazırlık yaptık ve halk, güçlerimiz büyük direnmeye hazır. Biz bu toprakların sahibiyiz, sonuna kadar da savunacağız. Tüm dünyaya mesajımız budur. ABD, Rusya bunu görüyor. Şu an en güçlü olduğumuz dönemdeyiz, topraklarımızı savunuruz.” dedi.

“Efrin direniş kalesi olacaktır”

Efrin’e saldırının AKP, MHP sisteminin sonu olacağını iddia eden Ebdo, “Efrin direniş kalesi olacaktır. Efrin Kürdistan’ın kalbidir, yalnız değildir. Efrin’in zaferi Amed’in, Mahabad’ın zaferi olacaktır. Bugüne kadar direndik, başardık, bundan sonra da başaracağız. 7 yıldır savunduk, 70 yıl da savunuruz. Efrin Kürt halkının iradesidir. Tüm Kürtler bizimle olmalı, Suriye halkları bizimle olmalı. Kazanacak olan kardeşlik, eşit yaşamdır. Kardeşliğe, eşit, özgür ortak yaşama en iyi örnek Efrin’dir. Bizim federal, demokratik projemiz kazanacak. AKP, MHP faşizmi kaybedecektir. İnsanlığı tehdit eden DAİŞ ve diğer terör örgütlerini yok ettik. Halkların özgür yaşamı önünde kimse engel olamayacaktır” dedi.

Rusya ve ABD ilişkilerine de değinen Ebdo, “Rusya ile güçlü askeri ilişkilerimiz var. Rusya Erdoğan’ın tehditlerine sessiz kalabilir. Çünkü bizim ne önceden ne de şimdi Rusya’dan bir talebimiz olmadı. Askeri ilişkilerimiz de Rusya’nın isteği ile başladı ve devam ediyor. Bu ilişkilerimiz kopmayacak devam edecek. Biz kendi halkımızın gücüne inanıyoruz. YPG/YPJ’nin ana faktör olduğu Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve halkımız Erdoğan’ı yenecek güçtedir. Rusya ile ABD Suriye’nin geleceğine Suriye halklarının karar vermesi gerektiğinde ortaklaşmışlar. Bu sebeple Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen ay sonunda düzenlenecek Soçi toplantısına Rusya 150 temsilci ile katılmamızı istiyor ve dayatıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaş açıklamaları ve top atışları ile Efrin halklarını korkutmak ve kaçırtmak istediğini belirten Ebdo, Efrinlilerin her ferdinin direnmeye ve kazanmaya hazır olduğunu söyledi.

 

Günün Haberleri

More in Dünya