Connect with us

Güncel

Efrin Sağlık Meclisi: İncelemelerde Klor maddesine rastlanıldı

Efrin Sağlık Meclisi tarafından yapılan açıklamada tedavi altına alınan 6 sivilin kimyevi bir reaksiyona maruz kaldıkları belirtildi. Uluslarası sağlık kurumlarına da inceleme yapmaları için çağrı yapıldı

Suriye resmi haber ajansı SANA, Efrin’de kimyasal madde kullanımına dair yaptığı açıklama sonrasında Efrin Sağlık Merkezi tarafından yapılan incelemeler paylaşıldı.

Efrin Sağlık Meclisi hastanede tedavi altında olan 6 siville ilgili yaptıkları ilk incelemelerin sonuçlarına ilişkin açıklama yaparak, şunları kaydetti:

“Laboratuvarlarımızda uzman doktorlarımızın yaptığı tetkikler sonucu bu kişilerin nefes zorluğu çektiği ve kimyevi bir reaksiyona maruz kaldıkları ortaya çıkmıştır. Yine silahların kullanıldığı bu bölgeden getirdiğimiz toprak üzerinde yaptığımız incelemede de yüksek oranda klor maddesine rastlanmıştır.”

Efrin Sağlık Meclisi, uluslararası sağlık kurumlarına da incelemelerde bulunmaları için çağrı yaptı.

Efrin’deki operasyonda kimyasal gaz kullanıldığına dair iddialar ise Türkiye tarafından yalanlanıyor. Reuters’e konuşan ancak ismi verilmeyen bir Türk diplomatın, “Türkiye hiçbir zaman kimyasal silah kullanmadı” dediği aktarılmıştı.

Günün Haberleri

More in Güncel