Takip Et

Güncel

Efes’in çıkardığı ‘Zilli’ ve ‘Delikanlı’ isimli biralara cinsiyetçilik suçlaması ile boykot çağrısı

Her gün kadına yönelik şiddet haberlerinin yapıldığı, kadın katliamlarının, taciz ve tecavüzün gündemde düşmediği bir dönemde Efes, ‘Zilli Sally’ ve ‘Delikanlı Henry’ isimli biralar çıkarması sonrası sosyal medyada cinsiyetçilikle suçlandı; #EfesBoykot etiketiyle kampanya başlatıldı.

Diken’de yer alan habere göre; Anadolu Efes kadın cinayetlerinin gündemden düşmediği bir dönemde piyasaya çıkardığı ‘Zilli Sally’ ve ‘Delikanlı Henry’ isimli biraları nedeniyle sosyal medyada cinsiyetçilikle suçlandı.  Anadolu Efes’in Danimarkalı butik bira üreticisi Mikkeller ile işbirliğiyle Türkiye’de yetiştirilen meyvelerle geliştirdiği iki bira Mikkeller markasının alamet-i farikası olarak bilinen kadın ve erkek karakter Sally ve Henry karakterlerinden esin alınarak yapıldı. Ancak markanın düşük alkollü ve yumuşak içimli (yüzde 3.9 alkollü) arpa birasının ‘Zilli Sally’, yüksek alkollü (yüzde 4.8 alkollü) buğday birasının ise ‘Delikanlı Henry’ olarak isimlendirilmesi, sosyal medyada kullanıcılar tarafından ‘cinsiyetçi’ olarak değerlendirildi.

Twitter’da #EfesBoykot etiketi Türkiye’de ve dünyada ‘Trend Topic’ oldu.

İnternet kullanıcıları Türkiye gündemindeki kadın cinayetlerinin temelinde günlük hayatın içine yerleşmiş cinsiyetçi yaklaşımların uzun vadeli bir sonucu olduğu değerlendirmesi yaparak, markayı bu konuda hassas olmamakla suçluyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler