Takip Et

Güncel

Edirne’ye giden mülteciler şehre alınmadı

Edirne’ye mülteci göçü sürerken polis bu sabah kente gelen araçları durdurarak içindeki mültecileri indirdi.

Türkiye’nin açık kapı uygulamasına başlamasının ardından mültecilerin Edirne sınırına göçü günlerdir devam ediyor. Mülteciler Yunanistan güvenlik güçlerinin engellemeleri nedeniyle sınır kapısı ve Meriç Nehri kıyısında bekleyişini sürdürürken sınıra gitmek için bu sabah kente gelen araçlar durduruldu; mülteciler araçlardan indirildi. Polisler kentteki mülteci yoğunluğu nedeniyle mültecilerin engellendiğini söyledi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde sınıra gelen mültecilerin Pazarkule Sınır Kapısı ve Meriç Nehri kıyısındaki bekleyişleri ise devam ediyor.

Pazarkule’deki engelleme nedeniyle İpsala Sınır Kapısı’na yönelen mülteciler ise Yunanistan’ın kapıyı açmaması üzerine buradan ayrılmaya başladı.

Mülteciler geceyi Meriç kıyısında geçirdi

Avrupa umuduyla bekleyişini sürdüren bazı mülteciler ise geceyi Meriç kıyısında geçirdi. Aralarında çocukların da bulunduğu mülteciler ısınmak için bir yandan üzerine battaniye alırken ateş yakanlar da oldu.

​Doyran köyünde bekleyen Afgan göçmen, “Gece soğuktu, 2 gündür buradayız. Doyran’da kalıyoruz. Yunanistan’a geçeceğiz. 20 kişi buradayız. Çocuklar da var” dedi.

Darbedilen mülteciler çıplak halde geri gönderildi

Yunanistan’a geçmeyi başaran bir grup mülteci ise Yunanistan polisi tarafından para ve değerli eşyalarına el konularak Türkiye’ye geri gönderildi. Darbedildikten sonra zorla bindirdikleri bot ile Türkiye tarafına ittiğini anlatan Muhammed Elhadar, “Ben, ailem ve arkadaşlarımla birlikte dün karşıya geçmeyi başardım. Yunan polisi bizi yakaladı. Bizi alıp bir yere götürdüler. Bu sabah, erken saatlerde Meriç Nehri kıyısına getirip üzerimizdeki para, telefon ve değerli eşyalarımızı aldılar. Ellerindeki sopalarla döverek, Türkiye tarafına ittiler” dedi.

Üzerindeki kıyafetler ile değerli eşyaları alınan Afgan Ali Haskani de, “Yunan polisi bize çok kötü davrandı. Sopayla her yerimize vurdu. Kadın, çocuk dinlemeden dövüyorlar. Üzerimizdeki kıyafetleri soyarak bizi zorla gönderdiler” diye konuştu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler