Takip Et

Güncel

Edirne’de gözaltına alınan 9 gazeteciden 8’i serbest

Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin durumunu haberleştirmek için Edirne’de gözaltına alınan 9 gazeteciden 8’i serbest bırakıldı

Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin durumunu haberleştirmek için Edirne’de gözaltına alınan 9 gazeteciden 8’i serbest bırakıldı.

Türkiye’nin sınır geçişlerini denetlemeyeceğini açıklamasının ardından Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin durumunu haberleştirmek için Edirne’de bulunan 9 gazeteci gözaltına alınmıştı.

Aralarında Nar Photos’dan Tolga Sezgin ve European Pressphoto Agency’den (EPA) Sedat Suna’nın da bulunduğu 5’i yabancı uyruklu 7 gazeteci ve bir çevirmen gün içinde sınır yakınlarında gözaltına alındı. Gün boyu Elçili Jandarma Komutanlığı’nda tutulduktan sonra akşam saatlerinde Edirne Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı’na sevk edilen 9 kişiden 8’i haklarında yürütülen istihbarat araştırmasının ardından ifadeleri alınmadan serbest bırakıldı.

 İngiliz foto muhabiri Bradley Secker’ın ise sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle ifadesine başvuruldu. 

29 Şubat Cumartesi günü gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabirlerimiz İdris Sayılğan “adli kontrol tedbirine bilerek aykırı davrandığı” gerekçesiyle tutuklanmış, Naci Kaya ise “yasak alanda çekim yapmak” suçlamasıyla gözaltında tutularak, gözaltı süresi 4 Mart Çarşamba gününe kadar uzatılmıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler