Takip Et

Güncel

Duvarları aşan işkence kitlesel boyutta!

Halfeti’de gözaltına alınan aralarında çocuklarında bulunduğu 38 kişiye yönelik işkence ve kötü muameleye, insan hakları örgütleri ve barolardan tepki yağdı. İHD Eşbaşkanı Eren Keskin, işkenceye dair fotoğrafı “Bir zamanlar birileri, ‘işkenceye sıfır tolerans’ diyorlardı değil mi?”

Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs günü çıkan çatışmada 1 özel harekat komiser yardımcısının yaşamını yitirmiş, 2 polis de yaralanmıştı. HPG’li oldukları iddia edilen 2 kişinin yaşamını yitirdiği olay sonrası Halfeti ve Bozova ilçelerinde düzenlenen ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı yönünde ilk günden bu yana yansıyan bilgiler, netlik kazandı. 

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Twitter hesabından gözaltına alınanların maruz kaldığı işkence ve kötü muameleye dair paylaşımlarda bulunuldu.

Yapılan paylaşımlarda aralarında çocukların da olduğu en az 38 kişinin gözaltında olduğu ve işkence yapıldığına dair somut emarelerin olduğu belirtildi. Gözaltına alınan bazı kişilerin götürüldükleri Bozova Yaylak Jandarma Komutanlığı bahçesinde elleri arkadan kelepçeli şekilde yine yüzükoyun yere yatırıldığı fotoğraflarla birlikte şu paylaşımlarda bulunuldu: 

“Suç duyurusudur! İşkence ulusal ve uluslararası mevzuata göre mutlak yasaktır. Halfeti ilçesinde gözaltına alınan 12 kişinin işkenceye uğradığı yönünde ihbarlar alıyoruz. @TC_icisleri @adalet_bakanlik @UrfaValiligi

Sonradan alınanlarla birlikte şuanda yaklaşık 35 kişi gözaltında bulunmaktadır. Avukatların müvekkilleriyle görüşmesine hukuka aykırı şekilde sınırlamalar getirilmiştir. Bir avukat birden fazla müvekkili olmasına rağmen sadece biriyle ve çok sınırlı süreyle görüştürülmektedir.

Bazı şüphelilerin avukatlarıyla görüşmesi polis nezaretinde yapılmaktadır.

İşkence yapıldığına ilişkin somut emareler bulunmaktadır.

İşkenceyi bu coğrafyadan söküp atana dek hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. İşkence alenen işlenmektedir. Burası Bozova Yaylak Jandarma Komutanlığı Bahçesi.

En az 38 kişi gözaltında masuniyet karinesi açıkça ihlal edilmektedir bunu içerisinde çocuklar da var…”

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin söz konusu bu paylaşımlarla birlikte işkencenin kanıtı olarak paylaştığı fotoğraf, insan hakları örgütleri ve bazı baro başkanlarının tepkisine yol açtı. 

Keskin: ‘İşkenceye sıfır tolerans’ diyorlardı değil mi?

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Eren Keskin, alıntıladığı bu bilgileri “Bir zamanlar birileri, ‘işkenceye sıfır tolerans’ diyorlardı değil mi?” diyerek paylaştı. 

‘İşkencede zamanaşımı yoktur’

Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar da, yine alıntıladığı bilgilere dair paylaşımında “Toplumun tüm kesimlerinin artık ezbere bildiği evrensel hukuk kuralı; AİHS http://3.md. “Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya muameleye tabi tutulamaz. Bugün devlet imkanlarını kötüye kullananlar bilmelidir ki; işkencede zamanaşımı yoktur!” dedi.

‘AUSCHWİTZ’İ DE ANDIRIYOR’

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ise, şu paylaşımda bulundu:

“-Auschwitz’i de andırıyor biraz, 

-Ebu Gureyb’e ve Gazze’ye de benziyor sanki

-Guantanamo olabilir mi?

Yok yok sakin olun, burası Urfa Bozova’da bir karakol bahçesi..!

-Elleri arkadan kelepçelenenler de, iftar saatini bekleyen Kürtler.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler