Takip Et

Ekoloji

Dünya tarihinin en sıcak Ekim ayını geçirdik

Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin açıkladığı verilere göre geçtiğimiz Ekim ayı, dünya tarihinin kaydedilmiş en sıcak Ekim ayı olarak rekor kırdı.

Küresel sıcaklık verileri tutan organizasyon bu Ekim ayının 1981-2010 tarihleri arasından 0.69 santrigrat derece daha sıcak olduğunu tespit etti.

Copernicus’a göre, Avrupa’nın büyük çoğunluğu, Kuzey Kutbu’nun büyük bir bölümü, ABD’nin doğusu ve Kanada sıcaklık artışından en çok etkilenen yerler oldu.

Sadece Ekim değil

Aynı zamanda Ortadoğu, Afrika, Brezilya’nın güneyi, Avustralya, doğu Antarktika ve Rusya da sıcaklıklar ay ortalamasının üzerinde seyretti.

Ekim ayı 2019 yılı içinde özel bir yere sahip değil. Çünkü Eylül, Haziran ve Temmuz ayları da rekor kırdı. Ağustos ayı ise kaydedilen tarihin ikinci en sıcak Ağustos ayı oldu.

Tarihin en sıcak beş yılından biri

2019 yılı toplamda ise en sıcak beş yıl arasına girdi.

Haber, ABD’de Trump yönetiminin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmek için resmi başvuruyu yapmasının hemen ardından geldi.

Bilim insanları ve iklim aktivistleri, gezegendeki insan aktivitilerinin sıcaklıkları tehlikeli oranda artırdığı konusunda uyarı yapmaya devam ediyor.

“Bu krizi çözemedik”

Oregon Devlet Üniversitesi’nden ekoloji profesörü William Ripple,şu açıklamayı yaptı:

“40 yıllık kaydedeğer bir müzakere geçmişine rağmen, her zaman ne yapıyorsak onu yapmaya devam ettik ve bu krizi çözemedik.” (Bianet)

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler