Takip Et

Güncel

Dünya ısınmaya devam ediyor: Son 141 yılın en sıcak ocak ayı yaşandı

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesinden (NOAA) yapılan açıklamada, son 141 yılın en sıcak ocak ayının, 2020 yılında yaşandığı belirtildi

ABD’nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, geçen ayın dünyanın en sıcak Ocak ayı olduğunu açıkladı. 141 yıllık verilere göre geçen ayın sıcaklıkları yeryüzünde ve okyanus yüzeyinde ortalamayı aştı.

Verilere göre, 2019 yılı yeryüzünün en sıcak ikinci yılı olarak belirlenirken iklim krizinin ciddiyeti gözler önüne seriliyor. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, yeryüzü ve okyanus yüzeyi sıcaklıklarının geçen ay 20. yüzyıl ortalamasının 1.14 derece üzerine çıktığını duyurdu.

Ocak ayındaki rekor sıcaklığın en çok Rusya, İskandinavya ve Kanada’nın doğusunda görüldüğü belirtildi. Antartika ise şubat ayına birkaç sıcaklık fırlamasıyla başladı. Güney kutbu 9 Şubat’ta tarihinde ilk kez 20 dereceyi gördü. Bilim insanları bu sıcaklıkları “inanılmaz ve anormal” olarak tanımladı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, ocak ayları için rekor sıcaklıkların hepsinin 2016’dan beri yaşandığına dikkati çekti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler