Connect with us

Güncel

DTK: Baskılar demokrasi güçlerinin iradesini kıramaz

DTK, Efrin saldırısını ve eşbaşkanları Leyla Güven başta olmak üzere savaş karşıtlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yazılı bir açıklama yaparak, AKP-MHP ittifakının Türkiye’yi kaosa sürüklediğini söyledi.

Açıklamada, CHP’nin Efrîn saldırısına dönük tutumu da eleştirilerek, “Savaşa karşı çıkmak, barışı halklarımızın kardeşliğini adil ve eşit şartlarda bir arada yaşamasını savunmak, hangi kimlikten olursa olsun, kendine insanım diyen her kesin görevidir, insan kalabilmenin temel ölçüsüdür. İnsan kalabilmek için savaşa karşı çıkan, barışı ve kardeşliği savunan insanların, Anayasa, hukuk ve insan hakları ihlal edilerek susturulmaya çalışılması Türkiye’nin nereye savrulduğunu da gözler önüne sermektedir” denildi.

“Gün savaşa karşı kardeşliği savunma günü”

Açıklamada Eşbaşkan Leyla Güven’in siyasetçi olarak halkların birliği, kardeşliği, adaleti ve barışını savunmak amacıyla yaptığı açıklamalar nedeniyle gözaltına alındığı hatırlatılarak, Efrîn saldırısına karşı çıkan yüzlerce siyasetçi, gazeteci, sanatçı ve yurttaşın gözaltına alınarak tutuklandığı belirtildi. Bu baskıların halklar ve demokrasi güçlerinin iradesini kıramayacağının ifade edildiği açıklamada, “Gün, savaşa karşı barışı ve kardeşliği savunma ve gerçekleri cesurca dile getirme günüdür. Halkımız ve tüm Türkiye halkları başta olmak üzere, bütün uluslararası toplumu Efrîn halkı ile dayanışmaya, Efrîn işgal saldırısına karşı çıkmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada son olarak YPG, YPJ ve DSG’nin IŞİD’e karşı mücadeledeki misyonuna dikkat çekilerek uluslararası güçler eleştirildi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel