Takip Et

Güncel

DTCF’de öğrencilere faşist saldırı

Ankara Üniversitesi DTCF’de ülkücü bir grup faşist Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgalini bahane ederek öğrencilere saldırdı

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde (DTFC) kendilerini ülkücü olarak adlandırılan bir grup faşist Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal bahanesiyle provokasyon yaratmaya çalıştı.  Devrimci, demokrat öğrencilere kurt işareti yapan grubun saldırısında bir öğrenci yaralandı.

Saldırı ardından bölgeye Özel Güvenlik Birimi’nin (ÖGB) ve polisler geldi.

Polisin yanında tehdit

Fakültenin “Orta bahçe” olarak adlandırılan bölümünde takım elbiseli bir kişinin, “Atatürk’ün kurduğu bir üniversitede bizim devletimize katil diyen, Barış Pınarı harekatındaki şehitlerimizin arkasında duran bu teröristlerin burada olmasına müsaade etmeyeceğiz. Sizden istediğimiz, Atatürk’ün kurduğu bu okulda siz de sesinizi çıkartın” şeklinde yaptığı açıklama kameralara yansıdı. 

Polisin bu sırada çekim yaptığı ancak herhangi bir gözaltı işlemi yapmaması dikkat çekti. Yine kamera yansıyan başka bir kişi de, “Dil tarihi vatansızlara dar edeceğiz haberiniz olsun yani. Sıhhiye köprüsünde görüşmek üzere” tehditlerini savurduğu görüldü.

Ülkücü grup bekleyişte

Saldırının arkadaşlarının müdahalesiyle engellendiğini belirten bir öğrenci, olaydan sonra bu grubun polisler birlikte bahçede oturduğunu söyledi. Öğrenci tehditlere rağmen bir şey yapılmadığını ve ülkücü grubun 70-80 kişiyle okulun önüne geldiklerini de söyledi. İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) siyasetçilerin araması sonrasında okul önündeki ülkücülerin dağıtıldığını aktaran öğrenci, ülkücü grupların metro ve yol üzerinde bekleyişini sürdürdüğünü ifade etti. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler