Takip Et

Güncel

DSG Komutanı: Türkiye’nin saldırıları yeniden başlayacak

DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türkiye’nin kontrol alanlarını genişletmek istediğini vurgulayarak, çatışmaların devam ettiği Til Temir ve Ayn İsa ilçelerinin Suriye yönetimine veya Rusya’ya teslim edilmeyeceğini belirtti

DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türkiye’nin başlatmış olduğu askeri işgal saldırıları ile ilgili Suudi Arabistan’ın Al Arabia televizyonuna konuştu. Ebdî, çatışmaların devam ettiği Til Temir ve Ayn İsa ilçelerinin Suriye yönetimine veya Rusya’ya teslim edilmeyeceğini ve DSG’nin kontrolü altında kalacağını ifade edip, Türkiye’nin kontrolündeki bölgeleri genişletmek istediğinede dikkat çekti.

Ebdî, Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolündeki Rakka içinse “Rakka, DSG’nin kontrolünde, ancak operasyonlarımız IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonla devam ediyor ve gerekirse Rus devriyeleri de olabilir, ancak şu anda Rakka ve Tabqa’da DSG güçleri var” dedi.

Kalıcı bir ateşkes anlaşması yapılması olasılığına ilişkin olarak da Ebdî, “Anlaşmayı sürdürmek istiyoruz, ama Erdoğan’nın tüm bölgeyi işgal etme arzusu nedeniyle anlaşmayı sürdürmenin zor olduğunu kabul ediyoruz. Aslında kalıcı bir ateşkes yok” diye konuştu.


Mazlum Ebdî’nin sözleri özetle şöyle:

“Türkiye’nin tekrar işgal saldırılarını başlatmasını bekliyoruz. Kontrol alanlarını genişletmek istiyorlar ve askeri operasyonun sona erdiğini resmen açıklamadılar. Til Temir ve Ayn İsa’yı kimseye devretmiyoruz birliklerimiz iki yeri savunmaya devam edecek.

“İşgal saldırısı, Amerikalılardan gelen yeşil ışıkla ve Trump ile Erdoğan arasındaki bir anlaşmayla gerçekleşti. Amerikalılar kendilerine bunun Trump’ın talimatı olduğunu ve Türkiye’nin saldıracağını söyledi. Amerikalıların Suriye’nin genel sorununu çözmedeki rollerinin farkındayız ve varlıklarının IŞİD’in ortadan kaldırılması için, Rojava’dan tamamen geri çekilmelerini istemedik. Türkiye ile ABD arasındaki ateşkes anlaşmasının imzalanmasından bu yana, Türkiye anlaşmayı ihlal etmeye devam ediyor. Son zamanlarda Til Temir ve Ayn İsa kentlerine yapılan son saldırı buna canlı bir örnek. Güçleri ağır kayıplara maruz kaldılar, paralı çeteler Azez ve İdlib’e dönmeye çalıştıkları için operasyonu durdular.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler