Connect with us

Güncel

Doktorlar: Özakça ve Gülmen’in sağlığı kritik seviyede

Ankara Tabip Odası, açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen, Esra Özakça ve Semih Özakça’nın sağlık durumlarının kritik olduğunu açıkladı

ATO yaptığı açıklamada, Gülmen’in 59’dan 33’e, Semih Özakça’nın 85’den 45’e, Esra Özakça’nın ise 57 kilodan 37 kiloya düştüğü açıklandı. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevi eyleminde 315 günü geride bıraktı. İki eğitimcinin tutuklanmasının ardından açlık grevine başlayan Esra Özakça ise 241 gündür açlık grevini sürdürüyor.

Açlık grevindeki eylemcilerin sağlık durumlarına ilişkin açıklama yapan doktorlar, uyku bozukluğu, ayak ve bacaklarda ağrı ve yanma hissi, denge kaybı, kas-iskelet sistemine ait problemler, tansiyon düzensizlikleri, sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşadıklarını aktardı.

Üç eğitimcide sıvı alımını engelleyen ağız içi yaraların oluştuğunu, son bir haftadır sıvı alımında ciddi azalma olduğunu aktaran hekimler, şu bilgileri verdi: “Sağlık durumlarının kritikliği ve anlık değişimlere açık olması nedeniyle; açlık grevcilerini her gün farklı uzmanlık alanlarından, en az iki hekim muayene etmektedir. Derin kaygılar çerçevesinde, bireylerin özgürlüğüne saygı duyarak yaşamdan yana tavır almanın herkesin insani sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel