Takip Et

Güncel

‘Diyarbakır’da OHAL hiç kalkmadı ki’

OHAL uygulamalarının kalıcılaştırılmasına tepki gösteren halk, Diyarbakır’da OHAL’in hiç kalkmadığını, valilere tanınan yetkilerle bölgede daha fazla kısıtlamanın yaşanacağını belirtti

“Kalıcı OHAL” olarak bilinen “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla valilere geniş yetkiler verilirken; halk, valilere bu kadar yetkinin verilmesine tepkili.

‘Diyarbakır’da OHAL hiç kalkmadı ki’

Emrullah Çağın ise OHAL’in kaldırıldığını ama bunun kedilerine bir yansımasının olmadığını belirterek, “OHAL’in kaldırıldığını söylüyorlar, bence kalkmadı. Buradaki insanlar sorarsanız da kalkmadı. Eğer OHAL kalktıysa neden bu kadar arama yapılıyor? Bu kadar panzerlerin yol ortasında ne işi var? Her şey aynı, değişen bir şey yok. Diyarbakır’da OHAL hiç kalmadı ki! Valiliklere bu kadar yetki verilmesi çok saçma. Eğer benim giriş çıkışlarım bir valinin iznine kalmışsa kimse demokrasi ve insan hakları demesin bu ülkede” dedi.

‘Göz göze gelmek bile suç sayılabiliyor’

OHAL yasalarının tam gaz devam etiğini dile getiren özel güvenlikçi Mehmet Ak, gittikleri her yerde hala keyfi bir şekilde arandıklarını, polisle göz göze gelmenin bile suç sayılacak duruma geldiğine dikkat çekti. OHAL’in kalkmadığını ifade eden Ak, yolların tutulduğunu ve kendi aracıyla memleketinde rahat dolaşamadığını söyledi. Valilere tanınan yetkilerle insanların haklarının gasp edileceğini kaydeden Ak, “Bütün her şeye bir kişin karar vermesi sağlıklı bir durumu değildir” dedi.

‘OHAL kalktıysa neden hala festivaller yasaklanıyor’

Valiliklere verilen yetkilerle bölgede daha fazla kısıtlamaların yaşanacağına dikkat çeken Munzur Üniversitesi öğrencisi Fuat Güneş, “KHK ile insanlar görevden alınıyor, bunun devamına işaret eden yasal düzenlemeler yapıldı. İhraç edilen insanları görünce geleceğe dair kaygılarım artıyor, yarını mı düşünemez oldum. Dersim’de festival yasaklandı, eğer OHAL kalktıysa neden festival yasaklanıyor” diye konuştu.

‘Toplumu yeni bir açmaza götürüyorlar’

Dokuz Eylül Üniversitesi hukuk öğrencisi Nejat Karakuş ise OHAL sonrasında bir kanun teklifinin yasallaşmasıyla uygulamaların kendini göstereceğini kaydederek, “OHAL yerine Terörle Mücadele Kanunu adı altında yeni bir sistem hayata geçirildi. Aslında OHAL ismen yeni kanunlarla birlikte devam ediyor. Toplumu yeni kanunlarla yeni bir açmaza götüreceklerini düşünüyorum” dedi.

Valilere verilen yetkileri birçok durumda sakıncalı bulan Karakuş, valilere sınırsız yetkilerin verilmesinin yargının tökezleyeceği anlamına geleceğini dile getirdi.

‘OHAL aynı tas aynı hamam devam ediyor’

AKP’nin insanları kandırdığını belirten inşaat işçisi Ramazan Yıldırım da Lice’ye anne ve babasının mezarını ziyarete gittiğini ve hakarete maruz kaldığını ifade ederek, “Hani OHAL almıştı, kalkmışsa da bize kalkmamış, hala aynı tas aynı hamam uygulamalarına devam ediyorlar” diye konuştu.(MA)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler