Takip Et

Güncel

Diyarbakır’da köylere ev baskını: Çok sayıda kişi işkence edilerek gözaltına alındı

Diyarbakır’da köylere yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, ablukaya alınan köylere giriş ve çıkışlara da izin verilmiyor

Jınnews’te yer alan habere göre; Diyarbakır’ın Karacadağ bölgesine bağlı Duger, Alankoz (Yalankoz), Arvali, Kabahıdır, Kılıçkaya ile Kayapınar ilçesine bağlı Kırkali ve Çınar ilçesine bağlı Çakırturmaz köylerine bu sabah saatlerinde jandarmalar tarafından ev baskınları düzenlendi. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltına alınan kişilerin işkence gördükleri belirtildi. 

Halkın giriş çıkışlarına izin verilmiyor 

Ablukaya alınan köylere halkın giriş çıkışlarına izin verilmezken, evlerde aramaların halen devam ettiği öğrenildi. Baskınlarda Duger köyünde gözaltına alınan İsmet Akar’ın kolunun kırıldığı belirtildi. 

Köy halkı darp edildi, evin köpeği katledildi

Kayapınar’ın Pirinçlik mahallesinde de Mahmut Bırak’ın evi sabah saatlerinde basıldı. Baskın sırasında kimsenin bulunmadığı evin kapıları jandarma tarafından kırıldı, evin köpeği de ateş edilerek katledildi. Halkın yere yatırılıp başlarına silah dayandığı belirtilirken, bu sırada aynı aileden olan Süleyman Bırak, Mahmut Bırak ve Cafer Bırak’ın darp edildiği öğrenildi. 

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Murat Çetin, Fırat Çetin (Kırkali köyü), Alankoz köyü İsmet ve Hakan Yıldız,  Duger köyü İsmet Akar, Arvali köyü Mehmet Akyüz, Kabahıdır köyü muhtarı Nail Toprak, Kılıçkaya köyü Abdullah ve İbrahim Çiftçi,  Çınar Çakırtutmaz köyü Abdulkadir Eken ve oğlu, Kayapınar merkez Abdulkadir Yağar, Pirinçlik mahallesi Mahmut Bırak ve Ahmet Derse.” 

Köylerdeki aramalar ve abluka devam ediyor. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler