Takip Et

Makale

Diyarbakır’da eş zamanlı baskınlarda en az 22 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır’da DTK, HDP, DBP, MEBYA-DER, KESK, TMMOB, Rosa Kadın Derneği’nin üye ve yöneticilerinin yanı sıra belediye eş başkanı ile meclis üyelerinin de olduğu en az 22 kişi yapılan polis baskınında gözaltına alındı.

Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) bulunduğu binaya sabah saatlerinde polis baskın düzenledi. Polisler, DTK binası kapısına asılı olan tabela, DTK Haklar ve İnançlar Komisyonu tabelası, pankart, bilgisayar kasaları, dergi ve kitaplara el koydu. 

J&J yayınevine de baskın düzenleyen polisler, yayınevinde birçok kitaba el koydu. Gerekçenin 2018 yılında DTK binasında ele geçirilen dijital belgeler olduğu öğrenildi. Operasyonda aralarından DTK, HDP, DBP, MEBYA-DER, KESK, TMMOB, Rosa Kadın Derneği’nin üye ve yöneticilerinin yanı sıra belediye eş başkanı ile meclis üyelerinin de olduğu en az 22 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar

Baskınlarda gözaltına alınan kimi isimler şöyle:

DTK Divan üyesi Jiyan Taş ve Hüseyin Kaya, Rosa Kadın Derneği yöneticisi Rojda Barış, ev hapsinde olan görevden alınan Silvan Belediye Eş Başkanı Naşide Toprak, Hazro Belediye Meclis üyesi Fesih Balbey, Bismil Belediyesi Meclis üyeleri Enver Çelik ve Aynur Aktar, Çınar ilçesinden Enver Temiz, MEBYA-DER yöneticisi Yıldız Damla, DBP PM üyesi Leyla Bağatır, KESK Genel Meclis üyesi ve TÜM BEL-SEN üyesi Ayten Tekeş, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şube Başkanı Suphi İzol, Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt, Barış Annesi Makbule Özbek, Avukat Berdan Acun, HDP Kocaköy İlçe Eş Başkanı Cahit Ay, Kulp eski HDP İlçe Eş Başkanı Selva Akkoyun, Bağlar ilçesinden Gurbet Çakar, Silvan ilçesinden Mehmet Sağlam, Fatma Bülbül ve Tahir Turan.

Güven: Boyun eğmeyeceğiz

DTK Eş Başkanı ve HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, yaşanan operasyona ilişkin Evrensel’e konuştu. DTK’nin Kürt sorununun çözümünde demokratik mücadele veren bir kurum olduğunu belirten Öztürk, çözüm sürecinde yapılan görüşmelerde önemli bir rol üstlendiğini söyledi. DTK’nin yargı eliyle “terör örgütü” ilan edilmesine tepki gösteren Öztürk, “Bu kurum var olan bir sorunun demokratik çözümü noktasında 13 yıldır çalışma yürütüyor. Emek veren arkadaşlarımıza bu operasyonla mesaj verilmek isteniyor. Aynı zamanda tüm Türkiye’de demokrasi, özgürlük, eşitlik isteyen herkese mesaj veriliyor. Bu tükenmişliklerinin bir başka göstergesidir. DTK bir binadan ibaret değildir, 13 yıldır verdiği bir mücadele var. Biz kongremize sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi. 

DTK Eş Başkanı Leyla Güven ise sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla, baskına tepki gösterdi. Güven, twitter hesabında şu paylaşımda bulundu: “Kurumumuzda @kongrekcd saatlerce arama yapmışlar ve ele geçirilen ‘örgütsel dokümanlar’: tabelalarımız. İşte bu kadar acizsiniz. Zaten Kürdü vurmak için bir dokümana da ihtiyaç yok çünkü hepsini siz üretiyorsunuz! Boyun eğmeyeceğiz.”

HDP’den vazgeç çağrısı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, “Partimizin içinde olduğu bölgenin renkliliğini yansıtan bir kongredir DTK. Bölgenin birliğinin, bir arada çalışmanın nefesi oldu. Çözüm sürecinde DTK, Meclis tarafından resmi olarak tanınan, görüşleri dinlenen ve irade olarak kabul edilen bir yapıydı. Ama son birkaç yıldır AKP’nin Kürt düşmanlığının sonucu olarak kriminalize edilen, sürekli baskıya, zora maruz kalan bir alana dönüştürüldü. Gözaltıları kınadığımızı, bu siyasi soykırım operasyonundan vazgeçilmesi çağrısını yapıyoruz” diye konuştu.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) de yazılı açıklama yaptı. Birçok kişinin gözaltına alınmasını Kürt siyasi hareketini illegalize etme çabaları olarak yorumlanan açıklamada, “Tüm bu baskılara, operasyonlara rağmen geri adım atmayacağımızı, korkmayacağımızı, aksine çalışmalarımızı daha da güçlendirerek devam ettireceğimizi belirtiyoruz. Tüm gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını ve bu operasyonların bitirilmesi çağrısı yapıyoruz” denildi. 

TJA tarafından yaptığı yazılı açıklamada, “Gözaltı ve tutuklama operasyonları ile biz kadınlara geri adım attırabileceğinin hayalini kuran milliyetçi, rantçı, cinsiyetçi erkek egemen devlet iyi bilsin ki yürüttüğü özgürlük mücadelesine adeta yaşamını adayan biz kadınlar diz çökmez, biat etmeyiz” denildi. (Evrensel)

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler