Takip Et

Güncel

Diyarbakır’da ‘cihat’ adı altında örgütleme iddiası

Bağlar ilçesinde Pakistan, Afganistan ve İran uyruklu olduklarını iddia eden gruplar, 5 Nisan ve Kaynartepe mahallelerinde “cihat” adı altında örgütlenme çalışması yürütüyor

 Bağlar ilçesinde Pakistan, Afganistan ve İran uyruklu olduklarını iddia eden gruplar, 5 Nisan ve Kaynartepe mahallelerinde “cihat” adı altında örgütlenme çalışması yürütüyor.

Mezopotamya ajansının haberine göre:Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Afganistan, Pakistan ve İran uyruklu olduklarını iddia eden gruplar, 5 Nisan ve Kaynartepe mahallelerinde bulunan kimi camilerde “cihat” adı altında gençleri örgütlemeye çalıştığı ortaya çıktı. Söz konusu gruplar özellikle gençlerle sohbet ederek, cihat yapacaklarını iddia ediyor. 

Camileri kullanıyorlar

Grupların, 5 Nisan Mahallesi’nin 873’üncü sokaktaki Errahman Mescidi ile Kaynartepe Mahallesi’nde bulunan Kuba Camii’de özellikle yatsı namazı ardından örgütleme çalışması yürüttükleri belirtildi. Grupların, camiye gelen gençleri “sohbet” adı altında baskı kurarak, kendileri ile çalışmasını talep ettiği belirtiliyor. 

Ayrıca günün belli saatlerinde sokaklara çıkan gruplar, esnaflarla da aynı kapsamda sohbet ederek, örgütlenme çalışması yürütüyor. Söz konusu grupların yaptığı çalışmalar ve kullandığı camiler fotoğraflandı.

Bağlar ilçesinde “cihat” adı altında çalışma yürüten söz konusu grupların, Urfa’da bulunan bir merkez tarafından yönlendirildikleri ifade ediliyor. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler