Connect with us

Güncel

DİSK’li kadınlar: “Orada duracaksınız! İstanbul Sözleşmesi bu ülkenin kadınlarının kazanımıdır”

DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyesi kadınlar, iktidarın hedefindeki İstanbul Sözleşmesi’ne dair yaptıkları açıklamada “Geri adımı kabul etmeyeceğiz” dedi

DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Kadın Komisyonu, iktidarın İstanbul Sözleşmesini hedef almasını protesto etti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Kadın Komitesi, İstanbul Sözleşmesi için Kadıköy Belediyesi önünde açıklama yaptı. “Kadın cinayetleri politiktir” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları atıldı. 

Kadıköy Belediyesi önünde yapılan eylemede konuşan Kadın Komitesi Üyesi Hasret Durgun, kadınların yıllardır hükümetin sistematik saldırı politikalarının hedefi olduğunu belirtti. Durgun, “Saray rejimi topluma deli gömleği giydirmeye çalışıyor. Bunu yaparken de en başta toplumun en dinamik kesimi olan kadınları şiddete, tacize ve tecavüze mahkûm ederek gerçekleştiriyor” dedi. 

Direnen kadınların, kadın cinayetleri, tacizler ve tecavüzler iklimini dağıtacağını belirten Durgun, “Bu Emine Bulut’tan Gülistan Doku’ya, Pınar Gültekin’e, İpek Er’e ve Taybet anaya sözümüzdür” diye konuştu. 

İstanbul Sözleşmesi kadınları şiddetten korumayı amaçlıyor

İstanbul Sözleşmesinin temel amacının kadınları ve kız çocuklarını toplumsal cinsiyet temelli şiddetten korumak olduğunu ifade eden Durgun, şöyle devam etti: “Devletleri de fiziksel şiddet, cinsel şiddet, ısrarlı takip, çocuk yaşta ve zorla evlilikler gibi birçok şiddet biçimini önlemek, şiddete maruz kalanları korumak ve şiddet ile mücadele için bütünlüklü politikalar geliştirmekle yükümlü kılmaktadır. Sözleşme ile ‘kadına yönelik şiddet’, ‘ev içi şiddet’ ve ‘toplumsal cinsiyete dayalı şiddet’ tanımlaması; psikolojik şiddet, cinsel saldırı dahil cinsel şiddet, zorla evlendirme, kadın sünneti, zorla kürtaj, zorla kısırlaştırma ve cinsel taciz yasaklanmıştır. Sözleşmenin her bir maddesiyle şiddet eylemlerinin meydana gelmesinin önlenmesi, mağdurlara yardım edilmesi ve faillerin adalet önüne çıkartılması amaçlanmaktadır.”

“Orada Duracaksınız”

İktidarın asıl olarak kadınlara diz çöktürmek ve susturmak olduğunu söyleyen Durgun, “Buradan iktidara ve erkek egemen kültürün destekçilerine sesleniyoruz: Orada duracaksınız! İstanbul Sözleşmesi bu ülkenin kadınlarının kazanımıdır. İstanbul Sözleşmesi ancak geliştirilebilir, ondan bir adım geri atmayı kabul etmeyeceğiz. Bir kadın arkadaşımızı daha kadın cinayetlerinde kaybetmeye, bir kadın arkadaşımızın tacize-tecavüze uğramasına, bir kadın arkadaşımızın daha kişiliğinin saldırıya uğramasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Günün Haberleri

More in Güncel