Takip Et

Emek

DİSK’li işçiler İzmir’de haykırdı: ‘Krizin sorumlusu patronlar ve AKP Saray rejimidir’

DİSK’in ekonomik krize karşı Ege Bölgesi’nde gerçekleştirdiği yarım günlük iş bırakma eylemi bugün saat 12.00’de başladı.Başta Genel-İş Sendikası olmak üzere DİSK’e bağlı sendikalarında desteklediği iş bırakma eylemi İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleşti

DİSK’in ekonomik krize karşı Ege Bölgesi’nde gerçekleştirdiği yarım günlük iş bırakma eylemi bugün saat 12.00’de başladı.Başta Genel-İş Sendikası olmak üzere DİSK’e bağlı sendikalarında desteklediği iş bırakma eylemi İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleşti.

Eyleme Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK ve Genel İş sekreteri Cafer Konca, HDP İzmir milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Murat Çepni, CHP İzmir milletvekili Kani Beko ve HDP İl Eş başkanları katılım gösterdi.

İş bırakma eyleminde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, AKP iktidarının krizin faturasını işçilere ödetmeye çalışmasına karşı uyarı için toplandıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanı ‘kriz mriz yok’ diyor. Biz etiketlerdeki fiyatlarda krizin ne olduğunu görüyoruz. Ülkeyi yönetenler ‘ekonomik sıkıntılar psikolojiktir’ diyor. Bu ülkede artık işsizliğin 6 milyonun üzerine çıktığı, her evde üniversite mezunu işsiz bir gencin olduğu gerçeğiyle psikolojik mi değil mi görüyoruz. Pembe tablolar çizmeye çalışıyorlar. Medya masallar anlatmaya devam ediyor. Onlar bu pembe tabloları ve masalları enflasyon gerçeği karşısında tuzla buz oluyor” dedi.

‘Kriz, AKP iktidarının krizidir’ 

Son açıklanan enflasyon rakamlarını hatırlatan Çerkezoğlu, “Bu sürecin adını doğru koyalım. Ekonomik kriz var. Bu kriz, işçi sınıfına, emekçilere, kadınlara ve gençlere vadedecek hiçbir şeyi kalmayan emperyalist kapitalist sistemin krizidir. 16 yıllık AKP iktidarının krizidir. Dışarıdan gelen sıcak paraya dayanan, bunu da betona gömen anlayışın krizidir” ifadelerini kullandı.

‘Dış borç işçi sınıfının borcu değildir. İşçi sınıfı alacaklıdır’

Türkiye’nin dışarıya en fazla borcu olan ülkelerin başında geldiğini belirten Çerkezoğlu, “Bu borcun 3’te 2’si sermayenin borcu. Sermaye temsilcileri ‘Borç 81 milyonun borcudur’ diyor. Hayır, kabul etmiyoruz. Türkiye borçludur ancak bu borç işçi sınıfının değildir. İşçi sınıfı alacaklıdır. Yıllardır payını, hakkını alamayan işçi sınıfı borçlu değil alacaklıdır. Yıllardır ettiğiniz karı bizimle paylaşmadınız şimdi zararı mı paylaşacağız? Hakkımızı alana dek sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

‘Krizin sorumlusu patronlar ve AKP Saray rejimidir’

“Krizin faturasını kimin ödeyeceğini söyleyelim” diyen Çerkezoğlu, konuşmasını “Bu kriz, 16 yıldır beton ekonomisiyle, tarımın yok edilmesiyle ülkeyi bu hale getiren patronlarındır.

Sendikasızlaştırmayla, grev yasaklarıyla, işçi sınıfının haklarını fiilen yok ederek patronlara kar ettirenlerdir. Krizin faturasını ödeyecek olan da onlardır. Bu krizin sahibi ve sorumlusu, patronlar ve AKP Saray rejimidir” diyerek sürdürdü.

‘Direnen tüm işçilere İzmir’den selam gönderiyoruz’

Ülke ekonomisinin ABD şirketlerine, emperyalist merkezlere teslim edildiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Mızrak çuvala sığmıyor hamaset balçığıyla da gerçekler örtülmüyor. İşçiler her yerde krizin sonuçlarına karşı mücadele ediyor, direniyor. Tüm direnen işçilere İzmir’den selam gönderiyoruz” dedi.

Krizin sonuçlarının kader değil iktidarın tercihlerinden kaynaklandığını belirten Çerkezoğlu ayrıca, en temel insani haklarını talep ettiği için tutuklanan 27 havalimani işçisinin derhal serbest bırakılması gerektiğini de vurguladı

KESK, TMMOB, HDP il ve ilçe yönetimleri, Süperpak işçileri, TİP, EHP, CHP il ve ilçe yönetimleri, SYKP, EMEP, ESP, İzmir Tabip Odası ve TTB gibi bir çok sendika ve siyasi parti ‘krizin faturasının emekçiler ödemeyecek’ diyerek iş bırakan Genel İş üyesi işçilere destek olmak için eyleme katıldılar.

Kaynak: Siyasihaber

 

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler