Takip Et

Emek

DİSK, yarım gün iş bırakma kararı aldı!

DİSK bağlı Genel-İş üyesi belediye emekçileri bugün İzmir’de yarım gün iş bırakacak

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş üyesi belediye emekçileri bugün İzmir’de krizin faturasının emekçilere ödetilmek istenmesine karşı yarım gün iş bırakacak. Öğle paydosu ile birlikte hizmet vermeyi durduracak olan belediye işçileri saat 13.00’da Konak Eski Sümerbank önünde toplanarak “Krize karşı diren işçi” diyecek. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan da katılacağı eyleme, KESK ve Türk-İş’e bağlı sendikaların şubeleri de katılacak.

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre işçilerin talepleri arasında, yaklaşan toplusözleşme görüşmelerinde ücretlerdeki erimenin giderilmesi, işçi atmaların yasaklanması, vergide adaletin sağlanması, elektriğe, suya, doğal gaza, ulaşıma yapılan zamların geri alınması ve taşerondan kadroya geçirilen işçilerin yapılacak sözleşmelerdeki ücret artışlarından faydalandırılması yer alıyor.

Genel-İş üyeleri insanca çalışma koşulları istedikleri için tutuklanan 3. havalimanı işçilerinin serbest bırakılmasını da isteyecek. BES İzmir şubeleri sevk alarak iş bırakma eylemine katılacak. KESK’e bağlı sendikaların İzmir şubeleri, Türk-İş’e bağlı sendikaların şubeleri ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun aralarında bulunduğu İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de eyleme destek verecek.

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler