Connect with us

Emek

DİSK: Taşeron düzenlemesi anayasaya aykırı

DİSK taşeron işçilere kadro düzenlemesi getiren KHK’ya tepki gösterdi ve düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu söyledi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) taşeron düzenlemesine tepki gösterdi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, taşeron düzenlemesinin Meclis’te görülmediğini, uygulamanın anti demokratik olduğunu söyledi.

“Hükümet her istediği konuda KHK çıkaramaz”

Beko, “Kadro hakkı, kazanılmış bütün haklarla birlikte ve diğer işçilerle eşit biçimde sağlanıncaya kadar fiili ve hukuki olarak mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Beko’nun konuşmasında şu ifadeler yer aldı; “Taşeron işçilere kadro konusunun KHK ile düzenlenmesi Anayasa’ya aykırıdır ve hukuksuzdur. Hükümet OHAL döneminde ilgili ilgisiz her konuyu KHK ile düzenleyerek Meclis’in yetkilerini gasp ediyor ve millî iradeyi ayaklar altına alıyor. Hükümet her istediği konuda KHK çıkaramaz. KHK sadece olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda olabilir. Hükümete bu cüreti OHAL KHK’lerini denetlemekten kaçınan ve görevini yapmayan Anayasa Mahkemesi vermektedir.”

“Mızrak çuvala sığmaz”

AKP’nin kadro konusundaki gerçekleri saklamak istediğini söyleyen Beko, “Mızrak çuvala sığmaz, kısa sürede bu düzenlemenin hataları, eksikleri ve yaratacağı haksızlıklar ortaya çıkacaktır” dedi.

Beko konuşmasında son olarak; “Bu işçiler yerel yönetimlerin şirketlerinde işçi olacaktır. Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) ve bazı özel bütçeli kuruluşlarda çalışan taşeron işçiler de kapsam dışında tutulmuştur. Kadro kapsamına alınan işçilere ise güvenlik soruşturması ile yazılı, sözlü sınav şartı getirilmiştir. Dahası kadro için, açılan davalar ile geçmişe yönelik hak ve alacaklardan feragat koşulu ve gelecekte dava açmama şartı aranacaktır. Sınav açıkça elemeye ve ayrımcılığa dönüşecek bir şarttır. Sınav şartının istenmeyen işçileri kadroya almamak için bir eleme mekanizması olacağı açıktır.”

 

Günün Haberleri

More in Emek