Takip Et

Güncel

DİSK: Koronavirüse karşı işçileri koruyun

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, koronavirüsü salgınına karşı işçilerin ve halk sağlığının korunması için hükümete ek tebdirler alınması çağrısında bulundu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, koronavirüsü salgınına karşı işçileri korumak için alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklama yaptı. Yeni Koronavirüs (Kovid-19) hastalığının Türkiye’de bir salgına dönüşme ihtimaline karşı hükümet tarafından yeni önlemler açıklandığını ifade eden Çerkezoğlu, “İşçi sınıfının bu salgından korunması, ağır mağduriyetler yaşamaması ve halk sağlığı için alınması gereken ek tedbirler vardır. Başta Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere sorumluluğu olan tüm kurumları, işçilerin ve halk sağlığının korunması için alınması zorunlu olan aşağıdaki önlemleri ivedilikle almaya çağırıyoruz” dedi.

Çerkezoğlu alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

“* Okulların ve kreşlerin tatili süresince çalışan anne babalardan birine ücretli korona izni verilmelidir. Ücretli izin kararı gecikmeden alınmalıdır.

* Hijyen ve ısınma bu virüsten korunmanın şartlarındandır. Her eve belli bir miktar içme suyu ve doğalgaz parasız olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanlar derhal açılmalıdır.

* Koronavirüsü özellikle yaşlı nüfus için hayati bir tehlike yaratmaktadır. Bu yaş grubunun daha iyi beslenerek korunabilmesi için, emekli maaşlarına belirli bir süre ek korona desteği verilmeli, emekli maaşları bu süre zarfında 3 bin liranın altında olmamalıdır.

* 65 yaş üstü yaşlılık aylığı alan kişilere de ek korona desteği ödenmelidir.

* Genel olarak çalışma yaşamında konuya dair alınması gereken önlemlerle ilgili olarak işçi, işveren ve hükümet tarafının bir araya geldiği Ekonomik Sosyal Konsey acilen toplanmalıdır.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler