Takip Et

Güncel

DİSK-AR: İşsizlik Fonu, patronlar tarafından sömürülüyor!

Temel amacı işsizlik sigortası ödemeleri olan İşsizlik Sigorta Fonu’nun giderleri içinde işsizlik ödeneğinin payı azalırken işveren teşvik ve desteklerinin payı giderek artıyor

Temel amacı işsizlik sigortası ödemeleri olan İşsizlik Sigorta Fonu’nun giderleri içinde işsizlik ödeneğinin payı azalırken işveren teşvik ve desteklerinin payı giderek artıyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Birimi’nin (DİSK-AR) “Ekonomik Krizin İşçi Sınıfına ve Çalışma Yaşamına Etkileri” araştırması, fonun 2018 yılı gelir ve harcamalarının özellikle yılın ikinci yarısında skandal bir hal aldığını gözler önüne serdi.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre, 2018 yılında toplam fon büyüklüğü 127.6 milyar liraya ulaşırken, toplam geliri de 34.6 milyar lira olurken, işveren destek ve teşvikleri için yapılan ödemeler 10.7 milyar liraya ulaştı. Bunun yanı sıra teşvik ve desteklere, aktif işgücü programları ödemeleri (4.9 milyar TL) ile işbaşı eğitim programlarına ödemeleri (1.8 milyar TL) eklendiğinde toplamda 17.4 milyar lira işverene aktarılırken Bu durum, fona giren her 100 liranın 50.4 lirasının (yüzde 50.4) işverene aktarıldığını gösteriyor.

Gerçek ‘işsizlik ödeneği’ gittikçe azalıyor

İşsizlik ödeneğinin toplam gelire oranı ise azalırken. 2018 yılında işsizlik ödeneği için kullanılan para sadece 5.8 milyar lirada kaldı. 2016 yılında yüzde 20.3 olan işsizlik sigortası ödemelerinin toplam gelire oranı, 2017’de yüzde 18’e ve 2018’de ise yüzde 16.9’a kadar geriledi. Böylece fonun her 100 liralık gelirinden işsize yapılan ödeme 16.9 lirada kaldı.

2018’de işveren teşviklerinin, ödenen primlere oranı yüzde 116’ya yükseldi

2018 yılında işverenler fona yaptıkları 9.2 milyar TL tutarındaki prim ödemesine karşılık 10.7 milyar TL teşvik ve destek aldı. Böylece, işveren teşviklerinin işverenler tarafından ödenen primlere oranı yüzde 116’ya yükseldi. Oysa bu oran, 2016 yılında yüzde 13.8, 2017 yılında ise yüzde 32.2 düzeyindeydi. İşsizlik Sigortası Fonu’nun gelir ve harcamalarını ay ay incelediğimizde, özellikle 2018’in Temmuz ayındaki harcamalar dikkat çekiyor. Temmuz ayında fonun 2.9 milyar TL gelirine karşılık, işveren destek ve teşvikleri ile Aktif İşgücü Programları (AİP) için yapılan ödemelerin 4.2 milyar TL düzeyine ulaştığı görülüyor. Yapılan harcamalar yılın son aylarında da fon gelirlerinin yaklaşık yarısı tutarında gerçekleşmiş. Bu durum fon kaynaklarının 24 Haziran 2018 seçimleriyle ve krizle bağlantılı olarak daha yoğun biçimde kullanıldığını açıkça ortaya koyuyor. Yılın son 6 ayında işveren destek ve teşvikleri ile Aktif İşgücü Programları (AİP) için 2.5 milyar lira ulaşırken, son 6 ayda ödenen miktar 13.6 milyar liraya çıktı.

‘Kriz döneminde işsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı’

Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte işsizliğin yılın ikinci yarısında artması işsizlik ödeneğinden yararlananların sayısının da artmasına neden oldu. 2017 Ocak ayından aralık ayına 507 binden 408 bine gerileyen işsizlik ödeneği alanların sayısı 2018 yılında yükselme eğilimine girdi. 2018 Aralık ayında işsizlik ödeneğinden yararlanan işsizlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak, 577 bin kişi ile rekor düzeye yükseldi. Fon kaynaklarının öncelikle işsizler için kullanılması gerektiğine dikkat çekilen DİSK-AR raporunda, özellikle kriz döneminde işsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılması gerektiği belirtilirken, böylece çok daha fazla işsizin işsizlik sigortası kapsamına girebileceğine işaret edildi.

(Gazete Yolculuk)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler